TVN24 | Polska

TK nie wyklucza usunięcia orzeczeń TSUE z polskiego porządku prawnego

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
TVN24, PAP
Sędzia Sochański: TK nie wyklucza, że zbada zgodność z konstytucją orzeczeń TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego (fragment wyroku TK)
Sędzia Sochański: TK nie wyklucza, że zbada zgodność z konstytucją orzeczeń TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego (fragment wyroku TK)TVN24
wideo 2/9
TVN24Sędzia Sochański: TK nie wyklucza, że zbada zgodność z konstytucją orzeczeń TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego (fragment wyroku TK)

Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przestanie kwestionować wyroków Trybunału Konstytucyjnego i podawać w wątpliwość statusu jego sędziów, Trybunał nie wyklucza, że zbada zgodność z konstytucją orzeczeń TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego - mówił sędzia Bartłomiej Sochański w uzasadnieniu wyroku TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim unijne organy działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trybunał Konstytucyjny: część przepisów unijnych niezgodna z konstytucją

Za niezgodne z konstytucją uznane zostały również przepisy europejskie, które uprawniają sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Uzasadnienie wyroku przedstawił sędzia Bartłomiej Sochański.

- Ponieważ wszelkie prawo Unii Europejskiej, jako hierarchicznie podległe konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, objęte jest kognicją Trybunału, należy skonstatować, że nie tylko akty normatywne w rozumieniu określonym w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale również samo to orzecznictwo jako część porządku normatywnego Unii Europejskiej może podlegać, z punktu widzenia zgodności z najwyższym aktem prawa, konstytucją, ocenie Trybunału - stwierdził sędzia.

>> Senatorowie komentują wyrok TK. "Nie można używać konstytucji do niszczenia własnego państwa"

Zwrócił przy tym uwagę, że dotychczas, "w duchu zasad lojalnej współpracy, dialogu", Trybunał "powstrzymywał się i powstrzymuje się od wykonywania tej konstytucyjnej kompetencji".

- Niemniej, jeżeli praktyka progresywnego aktywizmu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, polegająca w szczególności na wkraczaniu w wyłączne kompetencje organów państwa polskiego, na podważaniu pozycji Trybunału, jako najwyższego rangą aktu prawnego w polskim systemie prawnym, na kwestionowaniu powszechnej mocy jego wyroków i wreszcie na poddawaniu w wątpliwość statusu sędziów Trybunału nie zostanie zaniechana, Trybunał nie wyklucza, że skorzysta z rzeczonej kompetencji i podda ocenie wprost zgodność z konstytucją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego - ogłosił sędzia.

Sędzia TK Bartłomiej SochańskiTVN24

>> Rzecznik rządu o wyroku TK: w zasadniczej części uwzględnia wniosek premiera >> Komentarze ekspertów po decyzji TK. "Ten wyrok w istocie należy uznać za nieistniejący"

Ten fragment wyroku skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll:

Prof. Zoll komentuje fragment uzasadnienia wyroku TK
Prof. Zoll komentuje fragment uzasadnienia wyroku TKTVN24

CZYTAJ WIĘCEJ O DWÓCH ODRĘBNYCH ZDANIACH DO WYROKU TK

Autor:akw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości