Polska

Timmermans przyleci do Warszawy. Jest termin spotkania z Morawieckim

Polska

[object Object]
Wiceszef Komisji Europejskiej przyleci do Warszawy. Komentarz wiceszefa MSZ Konrada SzymańskiegoTVN24 BiS
wideo 2/35

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział swoją wizytę w Polsce. 18 czerwca uda się do Warszawy na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym - jak napisał na Twitterze - będzie "rozmawiać o praworządności", czyli o zmianach w sądownictwie.

"Przylecę do Warszawy w poniedziałek 18 czerwca, by rozmawiać o praworządności z premierem Mateuszem Morawieckim" - napisał na Twitterze Frans Timmermans.

W połowie maja Timmermans przedstawił zebranym w Brukseli ministrom do spraw europejskich wnioski dotyczące prowadzonych od kilku miesięcy rozmów ze stroną polską związanych ze zmianami w sądownictwie.

Zapowiedział wówczas na konferencji prasowej, że jeśli do 26 czerwca Warszawa nie osiągnie porozumienia z Komisją Europejską, to procedura z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej ruszy dalej.

Szymański: Timmermans mile widziany

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański podkreślił w Strasburgu, że "Timmermans jest zawsze mile widziany w Polsce". - Wielokrotnie to powtarzałem i nic się w tej sprawie nie zmieniło - oświadczył, jeszcze zanim Timmermans poinformował o dacie swojej wizyty.

Pytany przez dziennikarzy, dlaczego nie spotkał się z Timmermansem w Strasburgu, stwierdził, że w dialogu Warszawa-Bruksela "nie ma nowych faktów". - Spotkanie dla samego spotkania, myślę, że nie miałoby sensu, a szczerze mówiąc, (…) nie miałbym nic nowego do dodania - oświadczył.

Zapewnił także, że wiceszef Komisji "jest dobrze poinformowany" o stanie spraw w Polsce. - My dbamy o to, żeby przewodniczący Timmermans był jedną z pierwszych osób, która jest informowana o rozwoju wypadków w Polsce - dodał.

Szymański: Timmermans jest mile widziany
Szymański: Timmermans jest mile widzianyTVN24 BiS

Debata o Polsce

Wiceminister był pytany o informacje medialne, jakoby dialog Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności został zerwany.

Jak zaznaczył, "nie ma sensu wyciągać tak daleko idących wniosków". - Ten dialog trwa. Ten kontakt trwa. My przedstawiliśmy bardzo konkretną ofertę. Zrealizowano bardzo konkretne rzeczy w polskim parlamencie. Teraz jest ruch po stronie Komisji Europejskiej - zaznaczył Szymański.

Dodał, że ze strony Komisji Europejskiej jest jednak "deficyt reakcji na istotne rzeczy, które stały się w Polsce". Na tej podstawie - jak zaznaczył - można mieć przekonanie, że "ryzyko scenariusza negatywnego jest dzisiaj wyższe niż jeszcze kilka tygodni temu".

Szymański w Strasburgu ma spotkać się z szefami głównych grup politycznych w europarlamencie. Tematem rozmów jest między innymi kwestia praworządności w Polsce.

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat reformy wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Timmermans ma wziąć w niej udział. Wiceszef Komisji Europejskiej, który już przebywa w Strasburgu, we wtorek uczestniczył w debacie poświęconej przygotowaniom do czerwcowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

Autor: pk//now / Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości