Polska

Ten tulipan to "Maria Kaczyńska"

Polska

Aktualizacja:
Proces hodowli kwiata zajął 18 lat
TVN24/Materiał z dnia 24 kwietnia 2008 r.Proces hodowli kwiata zajął 18 lat

Imieniem i nazwiskiem pierwszej damy Polski - prezydentowej Marii Kaczyńskiej - nazwano oficjalnie nową odmianę holenderskiego tulipana. Ceremonia odbyła się w czwartek w Ambasadzie Niderlandów w Warszawie.

Maria Kaczyńska i Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Marnix Krop podpisali dokument stwierdzający, że jedna z odmian holenderskiego tulipana będzie nosić imię małżonki prezydenta Polski - Marii Kaczyńskiej.

Prezydentowa otrzymała jednego "swojego" tulipana w szklanej donicy oraz dodatkowo bukiet tulipanów. Odmiana ma być także zasadzona na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Marnix Krop przypomniał, że "symbolem i swoistym znakiem handlowym Holandii" są właśnie tulipany, hodowane w tym kraju od ponad 400 lat. Jak dodał - niektóre tulipany otrzymują imię znanych i cieszących się powszechnym szacunkiem osobistości.

Koncert komplementów

Chcemy złożyć hołd pierwszej damie Polski, gdyż jest osobą, która nie starając się zajmować miejsca na pierwszym planie, cieszy się powszechnym szacunkiem swego kraju.(...) Znana jest ze swego zaangażowania w sprawy społeczne (...), aktywnie wspiera swego męża, ale jak na nowoczesną kobietę przystało ma własne zdanie i poglądy. ambasador Królestwa Niderlandów Marnix Krop

- Chcemy złożyć hołd pierwszej damie Polski, gdyż jest osobą, która nie starając się zajmować miejsca na pierwszym planie, cieszy się powszechnym szacunkiem swego kraju.(...) Znana jest ze swego zaangażowania w sprawy społeczne (...), aktywnie wspiera swego męża, ale jak na nowoczesną kobietę przystało ma własne zdanie i poglądy - mówił Krop.

Podkreślił, że Maria Kaczyńska posiada "cechy bardzo hołubione przez Holendrów - tolerancyjność, szczerość, niezależność opinii". - Na dodatek pani Kaczyńska wprost kocha tulipany, do czego przyznała mi się kilka miesięcy temu podczas pewnej kolacji i co zapoczątkowało bieg tych wydarzeń - tłumaczył Krop.

Kaczyńska: mąż kupuje mi róże

Małżonka prezydenta Polski przyznała, że czuje się "bardzo wzruszona i wyróżniona" tym, że "tak piękny tulipan" nosi jej imię. - Bardzo lubię kwiaty, a tulipany szczególnie - podkreśliła. W jej ocenie odmiana, której nadano jej imię "trochę przypomina róże".

- Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet róż dostaję na każdą uroczystość: na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny (...) Tulipany raczej dostaję wiosną - powiedziała dziennikarzom Kaczyńska.

18 lat pracy nad "Kaczyńską"

Tulipan Maria Kaczyńska ma kolor żółto-kremowy. Wyhodował go Jan Ligthart, hodowca z holenderskiego Breezand.

- Jedna z czerwonych odmian tulipanów jakie wyhodowałem otrzymała imię holenderskiego następcy tronu Prins Willem-Alexander, a odmiana różowa nosi nazwę Laura Bush. Cieszę się, że nowa odmiana została nazwana imieniem Marii Kaczyńskiej - zapewniał Jan Ligthart.

Holenderski hodowca powiedział, że wyhodowanie tej odmiany zajęło mu 18 lat. Odmiana powstała z dwóch odmian - żółtej, która posłużyła jako roślina mateczna; i drugiej, białej odmiany, z której pobrano pyłek.

Inne znane tulipany

O nazwie nadawanej nowej odmianie decydują hodowcy. Tulipanom nadano już imiona Jurija Gagarina, kompozytorów Giuseppe Verdiego i Antonio Vivaldiego, piosenkarzy Diany Ross i Elvisa Presleya, żon prezydentów - Hilarry Clinton, Bernadette Chirac czy piłkarza Ronaldo.

Tulipanowi po raz pierwszy nadano imię osoby z Polski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Materiał z dnia 24 kwietnia 2008 r.

Pozostałe wiadomości