TVN24 | Polska

Radni Krakowa zmienili statut Teatru Bagatela. W piątek ogłoszenie konkursu na dyrektora

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso/kwoj
Źródło:
PAP
Dyrektor Bagateli odwołany
Dyrektor Bagateli odwołany

Krakowscy radni zmienili w środę statut Teatru Bagatela, rozdzielając funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Urząd Miasta Krakowa ma w piątek ogłosić konkurs, który wyłoni osobę mającą kierować tą sceną.

Krakowscy radni rozdzielili funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego, a także przyjęli poprawkę zaproponowaną przez Wojciecha Krzysztonka z klubu Koalicji Obywatelskiej, że to dyrektor teatru powołuje i odwołuje swoich zastępców w uzgodnieniu z prezydentem miasta. Umowa z dotychczasowym dyrektorem Henrykiem Jackiem S. została rozwiązana po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania seksualnego i łamania praw pracowniczych.

Poszukiwania nowego dyrektora

Urząd Miasta chce w piątek ogłosić konkurs na nowego dyrektora Bagateli. Kandydatury będą przyjmowane do 16 marca. Dyrektora wybierze komisja konkursowa, w skład której wejdą przedstawiciele organizatora, krakowskiego środowiska teatralnego, związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych.

- Chcemy, żeby do konkursu przystąpiły osoby, które mają doświadczenie zarówno menadżerskie, jak i artystyczne – mówiła dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak. - Zależy nam na tym, żeby była to osoba, która zna środowisko teatralne i zaproponuje linię programową dla tego teatru adekwatną do tego, co działo się w nim do tej pory. W Bagateli grane były sztuki lekkie, komediowe, przyjemne i liczymy, że ten repertuar będzie rozwijany, tym bardziej że teatr ma rocznie 160 tysięcy widzów i chcielibyśmy tę frekwencję zachować – podkreśliła.

Krakowscy radni zmienili statut Teatru BagatelaGoogle Maps

Dyrektor wydziału dodała, że miasto dopuszcza możliwość złożenia w konkursie tak zwanej oferty tandemowej, czyli osoba kandydująca na dyrektora może w koncepcji prowadzenia teatru zaproponować, kto będzie jej zastępcą odpowiedzialnym za linię artystyczną, programową. - My w statucie nie przesądzamy, czym zajmują się zastępcy, o tym decyduje dyrektor instytucji – mówiła Olesiak.

Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane do końca kwietnia. Zgodnie z przyjętym w środę statutem dyrektor będzie powoływany na okres od trzech do pięciu sezonów artystycznych.

Oskarżenia o molestowanie i mobbing

Henryk Jacek S. kierował Bagatelą przez ponad 20 lat - od 1 września 1999 do 31 stycznia 2020. Jesienią zeszłego roku grupa kobiet, m.in. aktorek teatru, oskarżyła go o molestowanie i mobbing. Śledztwo w sprawie nadużyć w Bagateli zostało wszczęte na początku listopada. Po przesłuchaniach pokrzywdzonych dyrektorowi postawiono w prokuraturze zarzuty nakłaniania kobiet do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych. Za te czyny grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Jak informowała prokuratura, S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji - stawiennictwa jeden raz w tygodniu, poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych, a także zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora. Miasto rozwiązało z nim kontrakt.

Autor:asty/adso/kwoj

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości