W czwartek szlak na Rysy zostanie zamknięty. Z powodu wymiany łańcuchów

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl, TPN
Rysy
RysyGoogle Earth
wideo 2/7
Google EarthRysy

Wejście na najwyższy szczyt Polski w czwartek 8 września będzie możliwe wyłącznie od strony słowackiej. Tatrzański Park Narodowy zamknie szlak na cały dzień z powodu wymiany ponad 150 metrów łańcuchów asekuracyjnych. Część z wiszących tam obecnie była ostatnio wymieniana kilkadziesiąt lat temu.

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, szlak na Rysy po polskiej stronie Tatr Wysokich będzie zamknięty w czwartek 8 września przez cały dzień. Powodem jest wymiana łańcuchów asekuracyjnych, prowadzących na najwyższy szczyt Polski.

Łańcuchy sprzed kilkudziesięciu lat do wymiany

Łańcuchy w tym miejscu były zupełnie wymieniane kilkadziesiąt lat temu. Od ubiegłego roku TPN prowadzi projekt, w ramach którego stara się część z tych dość już leciwych asekuracji zastąpić nowymi, wykonanymi ze stali nierdzewnej.

- Co roku, dzięki współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, uszkodzone sztuczne ułatwienia (takie jak łańcuchy, kotwy i karabinki - red.) na bieżąco są naprawiane. Te prace będą jednak bardziej kompleksowe. W zeszłym roku wymieniliśmy 100 metrów łańcucha stanowiącego sztuczne zabezpieczenie szlaku na Rysy, teraz wymieniamy drugą część, około 150 metrów, której nie udało się zrealizować w ubiegłym roku ze względu na brak dostępności karabinków ze stali nierdzewnej - powiedziała dla tvn24.pl Danuta Wojciechowska z działu udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W lipcu ubiegłego roku TPN zamówił karabinki ze stali nierdzewnej, jednak ze względu na ich niedostępność przyrodnicy otrzymali je dopiero w lutym. W szczycie zainteresowania wspinaczką pracownicy parku nie chcieli kontynuować prac, dlatego zaplanowali je na początek września.

Potok turystów w Tatrach. TPN: łańcuchy szybciej się zużywają

W wakacje ruch turystyczny był wyjątkowo obfity, dlatego wymiana jest bardzo potrzebna.

- Od dwóch lat obserwujemy wzmożony ruch turystyczny, również na szlakach wysokogórskich, co prawdopodobnie powoduje że te sztuczne ułatwienia zużywają się szybciej niż zazwyczaj - zaznacza Wojciechowska.

To, czy łańcuchy prowadzące na najwyższy szczyt Polski zostaną wymienione w czwartek, nie jest jeszcze pewne. Prowadzenie prac będzie uzależnione od warunków pogodowych. Jeśli od rana padać będzie deszcz, wymiana zostanie przełożona. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewniają jednak, że nowa data zostanie podana odpowiednio wcześniej, by turyści mogli dostosować plany wspinaczki do terminu prac.

Jak podkreśla Wojciechowska, od 2019 roku Tatrzański Park Narodowy realizuje projekt pod nazwą "Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich". W ramach tego zadania wyremontowane zostały już 43 kilometry szlaków oraz wymieniane są sztuczne ułatwienia - głównie w obrębie Orlej Perci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl, TPN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Makarczuk

Pozostałe wiadomości