TVN24 | Polska

Niedźwiedzica gawruje w Dolinie Pańszczycy. Czarny szlak zamknięty do odwołania

TVN24 | Polska

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Zakopane (Małopolska)
Zakopane (Małopolska)Google Maps
wideo 2/4
Google MapsZakopane (Małopolska)

W Dolinie Pańszczycy gawruje niedźwiedzica – informuje Tatrzański Park Narodowy. Dla bezpieczeństwa zamknięto czarny szlak prowadzący przez dolinę. Nie wiadomo kiedy trasa zostanie ponownie otwarta dla turystów.

Trasa jest zamknięta do odwołania. Czarny szlak Doliny Pańszczycy łączy zielony szlak z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką z żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęcz Krzyżne.

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego

"Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Niektóre z nich na miejsca gawrowania wybierają sąsiedztwo szlaków turystycznych i w takich potwierdzonych przypadkach konieczne jest zamknięcie szlaku, aby zapewnić im warunki do spokojnego snu" – wyjaśniły władze TPN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zapewnienie spokoju niedźwiedziom podczas zimowego snu jest kluczowe dla ich przetrwania. Jak tłumaczą przyrodnicy, w przypadku wybudzenia niedźwiedź może mieć problem z ponownym zaśnięciem i ze znalezieniem pożywienia, a w konsekwencji może nie przetrwać zimy. Istnieje także ryzyko, że przestraszony i zaskoczony przez człowieka niedźwiedź może zaatakować. Wybudzona niedźwiedzica, która zimą w gawrze rodzi młode, może porzucić niezdolne do samodzielnego życia niedźwiadki. 

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości