"Groteskowo wyglądał prezydent, kiedy w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony"

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Budka: prezydent w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana Obajtka
Budka: prezydent w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana ObajtkaTVN24
wideo 2/16
TVN24Budka: prezydent w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana Obajtka

Potrzebny byłby głos, który doprowadziłby do dymisji prezesa Orlenu. Zamiast tego prezydent Andrzej Duda staje się osobą, która bierze na siebie grzechy Daniela Obajtka - powiedział szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Skomentował słowa prezydenta, który odnosząc się do "taśm Obajtka" stwierdził, iż "najważniejsze, żeby firmą dobrze zarządzano".

"Gazeta Wyborcza" opublikowała serię artykułów dotyczących "taśm Obajtka". Z ujawnionych nagrań wynika - napisała "GW" - że obecny prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gdy był jeszcze wójtem Pcimia, "z tylnego siedzenia kierował spółką TT Plast", a przepisy zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie. W kolejnych publikacjach "Wyborcza" przedstawiła między innymi okoliczności działań prokuratury wobec niego. Obajtek w oświadczeniu wydanym w sobotę przekonywał, że nigdy, będąc wójtem, nie pracował "ani dla tej, ani dla żadnej innej firmy" i nie złamał prawa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Do sprawy Obajtka odniósł się w niedzielę podczas pobytu w Zakopanem prezydent Andrzej Duda. - Wydaje mi się, że jest dobrym prezesem Orlenu i bardzo dobrze sobie radzi na tej funkcji - ocenił. - Najważniejsze, żeby firmą dobrze zarządzano, a w tej kwestii akurat wszystko dobrze się dzieje, z tego, co widać - dodał. Zdaniem Dudy "opozycja zawsze będzie stawiała różnego rodzaju zarzuty". - Taka też jest jej rola - przyzał.

Andrzej Duda na stoku w Zakopanem odpowiedział na pytanie w sprawie Daniela Obajtka
Andrzej Duda na stoku w Zakopanem odpowiedział na pytanie w sprawie Daniela ObajtkaTVN24

Budka: prezydent próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana Obajtka

Wypowiedź prezydenta Dudy skomentował na niedzielnej konferencji w Gliwicach lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- Jakże groteskowo wyglądał dzisiaj prezydent Rzeczypospolitej, kiedy w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana Obajtka. Dzisiaj pan prezydent dołączył do ludzi, którzy w dziwny sposób zdają się być absolutnie zależni od człowieka, który nigdy nie powinien zajmować tak ważnego stanowiska jak prezes największego koncernu paliwowego - mówił.

Budka ocenił, że w niedzielę "doszło też do rzeczy jeszcze bardziej kuriozalnej". - Pan prezydent stanął obok ludzi, którzy są powiązani towarzysko z panem Obajtkiem, ale również z panem ministrem (Łukaszem) Szumowskim (byłym szefem resortu zdrowia – red.). Jak można wziąć udział w turnieju, który współorganizuje człowiek, który zasłynął z tego, że jako instruktor narciarstwa sprzedawał maseczki i robił na tym interesy? Jak można brać udział w turnieju, który jest organizowany przez osobę, która stoi na czele fundacji remontującej dworek pana Obajtka? - pytał szef PO.

- Jak wreszcie można użyć absolutnie karygodnych słów, mówiąc że sprawa Obajtka nie istnieje, że to wrogie siły opozycji próbują zrobić coś w stosunku do człowieka, który podobno ma być bez skazy? - kontynuował.

Prezydent Duda na stoku narciarskim

W niedzielę rano prezydent Andrzej Duda wziął udział w charytatywnym maratonie narciarskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2021". Zebrane pieniądze zasilą fundację Handicap Zakopane, która zajmuje się sportową rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Pomysłodawczynią narciarskiego maratonu jest olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Małgorzata Tlałka-Długosz.

Prezydent otworzył charytatywne zawody narciarskie >>>

Fundacja Handicap Zakopane jest organizacją pozarządową, której celem jest organizacja i promowanie kultury fizycznej, sportu, narciarstwa, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych oraz integracja sportowców o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych. "Gazeta Wyborcza" podała w czwartek, że fundacja została zaangażowana przez Obajtka w prace nad jego dworkiem na Pomorzu. O dworku wspominaliśmy w materiale "Czarno na białym" o karierze prezesa Orlenu.

Budka: prezydent w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana Obajtka
Budka: prezydent w sposób nieudolny próbował bronić rzeczy nie do obrony, czyli pana ObajtkaTVN24

"Prezydent Andrzej Duda staje się osobą, która bierze na siebie również te grzechy pana Obajtka"

Budka ocenił, że "dzisiaj pan prezydent staje się postacią groteskową, na miarę tych wszystkich dyktatorów państw pseudodemokratycznych, którzy z uwielbieniem traktują oligarchów i ludzi biznesu".

Według przewodniczącego PO głowa państwa powinna odciąć się od Daniela Obajtka. - Przede wszystkim potrzebny byłby głos, który doprowadziłby do dymisji prezesa Orlenu. Zamiast tego prezydent Andrzej Duda staje się osobą, która bierze na siebie również te grzechy pana Obajtka. To jest rzecz karygodna i nigdy nie powinna mieć miejsca - mówił Budka.

Prezydencki rzecznik: Budka ma chyba jakiś problem z działalnością charytatywną

Słowa Budki skomentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

- Prezydent Andrzej Duda od wielu lat angażuje się w akcję "12H Slalom Maraton Zakopane 2021", objął ją też patronatem. Tymczasem widać, że przewodniczący Budka ma chyba jakiś problem z działalnością charytatywną. Polecam każdemu politykowi, szczególnie tak ważnemu na opozycji, aby też angażował się charytatywnie w różnego rodzaju akcje, bo warto pomagać - powiedział.

Odniósł się też do zarzutów dotyczących Obajtka. - Przede wszystkim warto spojrzeć na wyniki PKN Orlen, jakie osiągało w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej i jakie osiąga od 2016 roku To chyba najlepsza odpowiedź na wszelkie nieuczciwe zarzuty i pomówienia wobec prezesa Daniela Obajtka - ocenił.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości