"Taki z ciebie mocarz". Jest nowy spot o dopalaczach

Polska

MSWNowy spot o dopalaczach

Nowy spot przeciwko dopalaczom zaprezentowała w środę premier Ewa Kopacz. Krótki filmik powstał w ramach akcji "Dopalacze kradną życie". Klip ma pokazać, jaki może być skutek zażywania dopalaczy. Poprzednie dwa spoty, zrealizowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, spotkały się w ostrą krytyką odbiorców.

W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podpisany został pakt społeczny przeciwko dopalaczom, który ma skoordynować działania różnych instytucji, organizacji i mediów w walce z tymi substancjami. Ruszyła też kampania, która będzie informować o zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy.

"Taki z ciebie mocarz"

Hasłem przewodnim spotu jest "Taki z ciebie mocarz". Młody mężczyzna przywiązany pasami do szpitalnego łóżka wyrywa się, jest agresywny. Krzyczy, głośno dyszy. W tle słychać nasilające się bicie serca. Lekarze i pielęgniarki z całych sił starają się go przytrzymać, przypinają go pasami. W końcu serce mężczyzny przestaje bić i słychać tylko piszczące maszyny. Na ekranie pokazuje się napis "dopalacze kradną życie".

– Dzisiaj nie ma mody na dopalacze, dzisiaj jest moda na to, aby być wolnym od dopalaczy – mówiła wcześniej na konferencji premier Ewa Kopacz.

Akcja jest skierowana głównie do młodzieży - bo to ona najczęściej sięga po dopalacze - oraz do rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych i osób pracujących z dziećmi.

Spot pomogli przygotować wolontariusze z programu "Profilaktyka a Ty”.

Poprzednie spoty wyśmiane

Poprzednie dwa spoty, zrealizowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, nie zostały docenione. W pierwszym filmiku młodzi ludzie odmawiają zakupu dopalaczy od osiedlowego dilera. W drugim Marek Posobkiewicz, p.o. Główny Inspektor Sanitarny wcielił się w rolę rapera, który zniechęca młodzież do dopalaczy.

Oba spoty - choć zanotowały sporą liczbę wyświetleń - spotkały się z ostrą krytyką. Według specjalistów od reklam i kampanii społecznych, tak złej kampanii społecznej w Polsce nie było od lat. Gorzkich słów nie szczędzili też internauci: "Ten spot jest żałosny", "Miała być Ameryka, a wyszło jak wyszło. Ogólnie sztos, tego dreszczyku grozy nie powstydziłby się sam Hitchcock", "Wchodzę już kolejny raz tu, bo za każdym razem mam nadzieję, że to był tylko zły sen" - to tylko niektóre komentarze.

Rząd przeciw dopalaczom. Rusza nowa kampaniatvn24

Autor: eos/ja / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSW

Raporty: