Tabletki z koników morskich


Gdyńscy celnicy widzieli już różne rzeczy, ale odkrycie kontenera z 20 milionami tabletek z... koników morskich nie zdarza im się codziennie. Przemycany towar ma wartość 6 mln zł. Konik morski to ryba zaliczona do gatunków, którym grozi wyginięcie.

Jak poinformował Marcin Daczko z zespołu prasowego Izby Celnej w Gdyni, na tabletki natrafiono w kontenerze, który przypłynął do Polski z Indonezji na zamówienie polskiej firmy.

- Lek nie może zostać wwieziony do kraju, bo zwierzę, z którego wyciąg zawiera, jest chronione Konwencją Waszyngtońską – powiedział Daczko.

Koniki wymierają, ale leczą układ moczowy

Deklaracja przedstawiona przez firmę transportową nie zawierała informacji, że to preparat wytworzony z chronionego zwierzęcia. - Umieszczono w niej nazwę leku, a my znamy jego skład – wyjaśnił Daczko.

Preparat jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako lek na schorzenia układu moczowego.

W poniedziałek celnicy zawiadomili o swoim odkryciu prokuraturę. - Za próbę wwiezienia do Polski produktów wykonanych ze zwierząt czy roślin objętych Konwencją Waszyngtońską może grozić nawet do 5 lat więzienia – informuje Marcin Daczko.

Konwencja Waszyngtońska

Konwencja Waszyngtońska inaczej CITES z 1973 roku ustanowiła ochronę dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Służyć ma temu m.in. kontrola i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi.

Polska ratyfikowała przystąpienie do Konwencji w 1989 roku. Weszła ona w życie w Polsce 12 marca 1990 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości