TVN24 | Polska

"Jeśli chodzi o psychiatrię dzieci i młodzieży, to w zasadzie się cofamy"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP
Morawiecki o psychiatrii dziecięcej
Morawiecki o psychiatrii dziecięcejTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o psychiatrii dziecięcej

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że konieczne jest nadanie najwyższego priorytetu kwestii zdrowia psychicznego Polaków, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Według jego ugrupowania nakłady na zdrowie psychiczne powinny wynosić 5 procent budżetu NFZ.

Szymon Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej w Dniu Walki z Depresją, wskazywał, że państwo powinno nadać najwyższy priorytet kwestii zdrowia psychicznego Polaków, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Zwrócił uwagę, że samobójstwo jest przyczyną 20 proc. zgonów osób niepełnoletnich.

"Na jeden oddział wypada 18,5 tysiąca dzieci"

- W 2013 roku w grupie nastolatków prób samobójczych było około 350, natomiast w 2019 roku prawie trzy razy więcej, niespełna tysiąc dzieciaków, młodzieży chciało odebrać sobie życie. W latach 2017-2019, 200 takich prób zakończyło się niestety powodzeniem - powiedział Hołownia.

Posłanka Joanna Mucha mówiła, że już kilka lat temu na jej dyżury poselskie przychodziły osoby proszące o pomoc w leczeniu psychiatrycznym swoich dzieci. - Do szpitali psychiatrycznych przyjmowane są dzieci po próbie samobójczej, natomiast te, które deklarują, że chcą popełnić samobójstwo nie są przyjmowane, bo nie ma miejsc - mówiła.

Jak zaznaczyła, szacuje się, że 630 000 dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. - Dla nich mamy 34 psychiatryczne oddziały szpitalne, czyli na jeden oddział wypada 18 500 dzieci. Mamy dla nich 140 poradni psychologiczno-psychiatrycznych, czyli na jedną z nich wypada 4500 dzieci. Mamy 460 psychiatrów dziecięcych, czyli na jednego psychiatrę wypada 1300 dzieci - wskazała.

"111 milionów mniej niż w roku ubiegłym"

Mucha zwracała też uwagę, że nie są prowadzone badania dotyczące m.in. agresji w szkołach, stosunku uczniów do szkoły, czy stopnia napięcia, jakiemu poddawane są dzieci.

- W rocznym planie NFZ na 2021 rok na zdrowie psychiczne przeznaczono 3 miliardy 167 milionów złotych, to jest 3,32 procent wszystkich środków na leczenie. To o 111 milionów mniej niż w roku ubiegłym - zaznaczyła Mucha.

Posłanka poinformowała, że jednym z postulatów Polski 2050 jest włączenie w obszar odpowiedzialności jednego z wiceministrów zdrowia kwestii zdrowia psychicznego. - To będzie osoba, która koordynowałaby różne działania, nie tylko w resorcie zdrowia, ale również edukacji czy pracy - dodała.

"Jeśli chodzi o psychiatrię dzieci i młodzieży, to w zasadzie się cofamy"

Ekspert Instytutu Strategie 2050 prof. Cezary Pakulski mówił natomiast, że konieczne jest pilne zwiększenie nakładów na psychiatrię do minimum 5 proc. budżetu NFZ. Jak porównywał, w Niemczech na zdrowie psychiczne przeznacza się 10 proc. budżetu na ochronę zdrowia.

Niedzielski o zbudowaniu piramidy świadczeń dot. psychiatrii dziecięcej
Niedzielski o zbudowaniu piramidy świadczeń dot. psychiatrii dziecięcejTVN24

Pakulski ocenił, że w Polsce widoczny jest postęp w leczeniu schorzeń psychiatrycznych, ale zastrzegł, że nie jest on równomierny. Wskazał, że dotychczas powstało w Polsce ok. 30 Centrów Zdrowia Psychicznego, a docelowo ma ich powstać ok. 300. - To bardzo dobry pomysł, tam, gdzie centra zdrowia psychicznego zaczęły funkcjonować, w ciągu roku zniknęło większość, a w zasadzie wszystkie problemy, poza kadrowymi, związane z ochroną zdrowia psychicznego - powiedział. - Chcielibyśmy zaproponować uproszenie dostępu do pomocy psychiatrycznej, czyli zlikwidowanie konieczności posiadania skierowań od lekarzy POZ do psychologów i psychoterapeutów - oświadczył.

Wskazał, że konieczne jest powstanie w miejscach, gdzie nie działają Centra Zdrowia Psychicznego punktów interwencji psychiatrycznej i psychologicznej, do których każdy, także dziecko, mógłby przyjść ze swoim problemem. - Jeśli chodzi o psychiatrię dzieci i młodzieży, to w zasadzie się cofamy - ocenił Pakulski. - Zakontraktowane zostało powstanie 1540 poradni psychologiczno-terapeutycznych, ale nic się nie dzieje na dwóch wyższych poziomach, narodowy program składa się z trzech poziomów - mówił Pakulski.

Zaznaczył, że konieczne jest także umożliwienie niepełnoletnim wizyt u psychologów i psychiatrów bez obecności opiekuna.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości