Polska

Szykują się zmiany w partii? "Skoro premier zapowiedziała, że PO będzie się odnawiać..."

Polska

Zebrał się zarząd PO
tvn24Będą zmiany w kierownictwie PO?

W Warszawie zebrał się w poniedziałek po południu zarząd PO. Tematem spotkania ma być bieżąca sytuacja związana ze zmianami w rządzie, a także przygotowania do sobotniej konwencji PO oraz wyborów parlamentarnych. - Skoro premier zapowiedziała, że PO będzie się odnawiać, to można się tego spodziewać - mówił tuż przed spotkaniem Cezary Grabarczyk.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.30. Według nieoficjalnych informacji PAP na zarządzie może zostać przedstawione nazwisko szefa sztabu PO w jesiennych wyborach do parlamentu.

Na 20 czerwca zaplanowana jest konwencja Platformy Obywatelskiej, na której przedstawiony zostanie program, z jakim PO pójdzie do wyborów parlamentarnych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz w drodze na spotkanie zarządu PO była pytana o to, czy przed kampanią parlamentarną dojdzie do zmian w kierownictwie PO. - Na razie o tym nie rozmawiamy - odpowiedziała.

Cezary Grabarczyk stwierdził zaś, że "skoro premier zapowiedziała, że PO będzie się odnawiać, to można się tego spodziewać".

Zmiany w rządzie

Godzinę przed rozpoczęciem spotkania premier Ewa Kopacz podała nazwiska nowych ministrów, którzy zastąpią szefów resortów zdymisjonowanych w środę.

I tak nowym ministrem zdrowia zostanie prof. Marian Zembala, ministrem skarbu Andrzej Czerwiński, a sportu Adam Korol. Szefowa rządu podała także, że koordynatorem ds. służb specjalnych będzie Marek Biernacki, wiceministrem gospodarki Anna Nemś, a środowiska Dorota Niedziela.

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła dziennikarzom, że to bardzo dobre osoby, które na cztery miesiące przed wyborami chcą pełnić funkcje w naszym rządzie. Podkreśliła, że kryterium, jakim kierowała się Ewa Kopacz przy ich wyborze, były kompetencje i pewna pozycja w swoim środowisku.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann ocenił, że prof. Marian Zembala to bardzo dobra kandydatura na ministra. Wcześniej media donosiły, że to właśnie Neumann ma szansę zostać nowym szefem resortu zdrowia. W poniedziałek sam zainteresowany zaprzeczył, by taką propozycję otrzymał.

Przyszłość koalicji

W poniedziałek o godz. 14 premier spotkała się w Belwederze z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Z kolei wieczorem prezydent miał się także spotkać z wicepremierem, szefem koalicyjnego PSL Januszem Piechocińskim. W piątek Komorowski mówił, że zaprosił premier oraz wicepremiera, ponieważ chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy "może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rząd".

Dymisje

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.

[object Object]
Kłopotliwy autorytet w rządzietvn24
wideo 2/13

Autor: db\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości