Polska

Szydło na czele rządu? "Premierem zostanie polityk partii, która wygra wybory"

Polska

Szydło na czele rządu? "Premierem zostanie polityk partii, która wygra wybory"
tvn24Andrzej Halicki i Mariusz Błaszczak w "Faktach po Faktach"

Wiadome są dwie rzeczy, że premierem zostanie polityk tej partii, która wygra wybory, i że premiera wskaże prezydent Andrzej Duda - powiedział w "Faktach po Faktach" Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS. Dodał, że najlepiej przygotowany do tej funkcji jest Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób wypowiedzi prezydenta elekta, że Szydło doskonale nadawałaby się do tego, by stanąć na czele rządu. W opinii Andrzeja Halickiego z PO to mocna kandydatura.

Błaszczak stwierdził, że Szydło jest bardzo poważnym politykiem. - Zasłużyła na dobrą ocenę, jaką wystawił prezydent Andrzej Duda, swoją pracą, swoim zaangażowaniem i umiejętnościami. Ale kto będzie premierem, zobaczymy jesienią - powiedział Błaszczak.

"Premiera wskaże prezydent"

- Wiadome są dwie rzeczy, że premierem zostanie polityk tej partii, która wygra wybory, i że premiera wskaże prezydent Andrzej Duda. To są jego kompetencje konstytucyjne - dodał szef klubu PiS.

Zaznaczył, że jednocześnie, że w jego opinii, to Jarosław Kaczyński jest najlepiej przygotowany do funkcji premiera, gdyż już wcześniej stał na czele rządu. - Jest mężem stanu - podkreślił polityk PiS.

Pytany, dlaczego w takim razie Duda chce, aby premierem była Szydło, Błaszczak stwierdził, że on tego tak nie odbiera. - Naturalnym kandydatem na premiera po jesiennych wyborach jest lider partii, która te wybory wygra. Kto będzie zwycięzcą? Ma nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość - powtórzył.

W opinii Halickiego, rekomendacja Dudy to bardzo ważny głos odnośnie tego, kto z ramienia PiS miałby ewentualnie być szefem rządu.

- Beata Szydło znana z parlamentu, o bardzo dużym doświadczeniu, tak mocno wyeksponowana przez Andrzeja Dudę jest kandydaturą, która, czy pan przewodniczący chce czy nie, pojawiła się bardzo mocno - powiedział Halicki.

Dodał, zwracając się do Błaszczaka, że premier będzie pochodził z większości parlamentarnej, dlatego nie tylko należy wygrać wybory, ale też zbudować większość w Sejmie.

"Wielki talent zarządczy"

Prezydent elekt Andrzej Duda pytany w piątek w Radiu Kraków, kto powinien zostać premierem, Jarosław Kaczyński czy Beata Szydło, odpowiedział: - Jeżeli ktoś mnie o to pyta, czy ja uważam osobiście, że (Szydło - red.) byłaby dobrym premierem Rzeczpospolitej w czasach, w których Polacy tak bardzo oczekują dobrej zmiany, bardzo prospołecznego podejścia, to wydaje mi się, że (...) nadawałaby się do tej roli doskonale.

Duda zaznaczył, że Szydło pokazała wielki talent zarządczy, a tego właśnie potrzeba premierowi. - Łączy w sobie takie bardzo dobre cechy, w sytuacji, kiedy trzeba naprawiać państwo, ale (...) z uwzględnieniem potrzeb społecznych, wydaje mi się, że taka osoba byłaby właściwą osobą na właściwym miejscu - powiedział Duda.

Autor: mac//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości