Polska

Szukajmy "śląskiego Rembrandta"

Polska

 
Fundacja Edukacja dla Demokracji"Trójca Święta" Michaela Willmanna (1681)

Rok 1943. Barokowy obraz śląskiego malarza, Michaela Willmanna, zwanego "śląskim Rembrandtem" zostaje wyjęty z ołtarza kościoła w Lubiążu. W wojennej zawierusze obraz trafia do jednego z warszawskich kościołów. I tu ślad się urywa. Teraz inicjatorzy Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna postanowili odnaleźć zaginione dzieło. Liczą też na pomoc naszych internautów.

 
"Trójca Święta" Michaela Willmanna - centralna część obrazu 

Poszukiwane dzieło powstało w 1681 roku jako górny obraz ołtarza głównego w kościele klasztornym w Lubiążu. Namalowany na płótnie o okazałych wymiarach (320 x 248 cm) obraz przedstawia Trójcę Świętą.

Burzliwe dzieje obrazu

W 1943 roku dzieło zostaje wyjęte z ołtarza i razem z innymi obrazami Willmanna wywiezione do kościoła benedyktynek w Lubomierzu. Na przełomie 1944 i 1945 roku Niemcy przewożą obraz do Szklarskiej Poręby. Tam przechwyca go Armia Czerwona, a następnie trafia on w ręce władz polskich. W 1952 roku dzieło wraz z innymi "willmannami" zostaje przetransportowane do Warszawy i przekazane Metropolitalnej Kurii Warszawskiej. I to jest ostatnia wzmianka o "Trójcy Świętej" Michaela Willmanna.

Najprawdopodobniej dzieło trafiło do jednego z kościołów w Warszawie lub okolicach. Co ważne, kościół ten musiał w 1952 roku już funkcjonować. Zachowały się archiwalne fotografie zaginionego obrazu.

 
M. Willmann, "Wniebowzięcie NMP" (fragment) 
 
M. Willmann, "Św. Bernard u bram opactwa w Claroix" 

Szukają badacze, szukają entuzjaści

Po półwieczu powstała inicjatywa odnalezienia rozproszonych dzieł śląskiego mistrza. Jednocześnie realizowane są dwa projekty - naukowy, prowadzony przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz społeczno-turystyczny, pod nazwą "Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im Michaela Willmanna". Szlak taki powstał już na Śląsku, obecnie autorzy projektu - Uniwersytet Wrocławski oraz warszawska Fundacja Edukacja dla Demokracji - pracują nad odtworzeniem szlaku dzieł Willmanna w Warszawie.

Cel jest chwalebny, bo cenne obrazy, które od półwiecza istnieją w przestrzeni miejskiej stolicy, nie są warszawiakom znane, ani tym bardziej przez nich doceniane. W 14 stołecznych kościołach zidentyfikowano już sporo Willmannowskich dzieł. Wszystkie tworzą unikatową kolekcję - bezcenne wyposażenie kościoła opackiego w Lubiążu, stanowiącą wzór dla wielu realizacji malarskich w Europie Środkowej.

Brakuje ostatniego ogniwa

Może się zdarzyć, że superbezcenny obraz "śląskiego Rembrandta" wisi w jakiś podwarszawskim wiejskim kościółku, do którego nie dotarli jeszcze historycy sztuki oa

Poszukiwany obraz "Trójca Św." jest ostatnim z całej serii "warszawskich willmanów". - Może się zdarzyć - podkreślają organizatorzy akcji - że superbezcenny obraz "śląskiego Rembrandta" wisi w jakiś podwarszawskim wiejskim kościółku, do którego nie dotarli jeszcze historycy sztuki.

"Śląski Rembrandt" czyli...

 
Autoportret Michaela Willmanna (1630?-1706) 

Michael Willmann, a właściwie Michał Leopold Willmann, był śląskim malarzem, który z racji swoich inspiracji oraz stylu bywa nazywany"śląskim Rembrandtem". Wiadomo, że był ochrzczony w 1630 w Królewcu, a zmarł w 1706 w Lubiążu.

Na jego twórczość w sposób decydujący wpłynęły podróże artystyczne, m.in. do Holandii i Flandrii. Był zafascynowany poznanym tam malarstwem Rembrandta, Rubensa i van Dycka.

Był malarzem dworu berlińskiego, pracował też w Pradze i we Wrocławiu. Od 1660 r. malarz mieszkał i pracował w Lubiążu.

"Szukajcie, a znajdziecie"

Jeśli podczas wakacyjnych wędrówek uda wam się odnaleźć poszukiwany obraz "Trójca Święta" - informujcie. Wszelkie informacje na ten temat można kierować mailowo na adres: akoziel@adm.uni.wroc.pl lub telefonicznie na numer: 071 363 23 15. Cenna jest każda informacja, która pomoże odnaleźć to dzieło. Możecie też pisać na kontakt@tvn24.pl.

Monika Piętas//mat

 
M. Willmann "Męczeństwo św. Filipa" 
 
M. Willmann, "Męczeństwo św. Macieja" 

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Edukacja dla Demokracji

Pozostałe wiadomości