Polska

Schetyna: po Newport obawialiśmy się, że szpica NATO pozostanie tylko na papierze

Polska

tvn24Grzegorz Schetyna o szpicy NATO: - to konkret

Decyzja o utworzeniu tymczasowych sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy NATO już w 2015 roku, to konkret - stwierdził w programie "Horyzont" minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. - Są głosy tak poważnych osób, jak sekretarz Kerry, czy ministrów z Kanady, Wielkiej Brytanii, także Niemiec i Francji. Ten klimat rozmowy był bardzo konkretny - ocenił wtorkowy szczyt w Brukseli.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w Brukseli o utworzeniu tymczasowych sił szpicy, które mają być gotowe do działania na początku 2015 roku. Jak wyjaśniał wówczas Schetyna, tymczasowa szpica ma liczyć do pięciu tysięcy żołnierzy.

Dowodzić tymi siłami będą Niemcy, Holandia i Norwegia, ale zaangażowanych będzie więcej krajów w tym Polska, która zgłosiła polski batalion czołgów. Dowództwo ma mieścić się w Muenster w Niemczech.

Szpica NATO

Schetyna w programie "Horyzont" opowiedział o kulisach brukselskiego spotkania. - Sama rozmowa o tymczasowej szpicy, sposób jej zorganizowania, finansowania i dowództwa był absolutnie dojrzały i w pełni profesjonalny - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Minister SZ podkreślił, że były obawy, iż ustalenia z Newport (wówczas zadecydowano o utworzeniu szpicy) pozostaną wyłącznie deklaracją polityczną, bez przełożenia na konkretne decyzje. - To były naprawdę dobre rozmowy i ustalenia - ocenił wtorkowe spotkanie z ministrami. - Jesteśmy na dobrej drodze.

Podkreślił, że dla Polski symboliczny jest szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku. - Chcielibyśmy, żeby ten cały proces implementacji tych bardzo odważnych i konkretnych ustaleń z Newport, zamknięty został na tym warszawskim szczycie - oświadczył Schetyna.

Rozwiązanie przejściowe

Tymczasowa szpica uzgodniona przez ministrów w Brukseli ma być rozwiązaniem przejściowym na czas, jaki zajmie stworzenie pełnych i stałych sił natychmiastowego reagowania, które docelowo mają liczyć kilka tysięcy żołnierzy i być utrzymywane w gotowości, by w razie kryzysu w ciągu kilku dni znaleźć się w dowolnym miejscu na świecie. Powstaną one w ramach NATO-wskich Sił Odpowiedzi i będą gotowe do działania w 2016 roku. Utworzenie tych sił zapowiedziano na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport w Walii w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie i zagrożenia ze strony ekstremistów z Państwa Islamskiego.

Według źródeł dyplomatycznych tymczasowa szpica ma mieć podobną liczebność, co planowane pełne siły natychmiastowego reagowania, ale będą wolniej reagować na zagrożenia.

Cała rozmowa z Grzegorzem Schetyną w "Horyzoncie"tvn24

Autor: pk/kka/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości