Polska

Żona Biniendy konsulem honorowym w USA. "Nie było innego wolontariusza"

Polska

Waszczykowski: Szonert-Binienda konsulem honorowym, bo nikt inny się nie zgłosił
tvn24Szonert-Binienda zostanie konsulem honorowym w Ohio

Decyzją ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego utworzony został Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akron (stan Ohio, Stany Zjednoczone). Pokieruje nim konsul honorowy, na którego powołana została Maria Szonert-Binienda, prywatnie żona wiceszefa podkomisji smoleńskiej.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akron został utworzony decyzją nr 42 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 29 marca 2017 r. z okręgiem konsularnym obejmującym terytorium stanu Ohio.

Decyzja ministra spraw zagranicznych o utworzeniu Konsulatu RP w Akronie | tvn24

Oświadczenie MSZ

Poprosiliśmy ministerstwo spraw zagranicznych o komentarz w sprawie nominacji Szonert-Biniendy na stanowisko konsula honorowego.

"Na konsula honorowego RP w Akronie została powołana z dniem 3 kwietnia 2017 r. Maria Szonert Binienda, obywatelka polska i amerykańska, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Konsul honorowy ukończył studia prawnicze na Rutgers University w stanie New Jersey, a także studia MBA w zakresie finansów na University of Akron" - głosi odpowiedź z biura rzecznika prasowego MSZ.

Opóźniona procedura

O tym, że Szonert-Binienda ma zostać konsulem honorowym RP w Ohio, pisał pod koniec września 2016 r. "Newsweek".

Jak napisano w tygodniku, Szonert-Binienda na stanowisko konsula honorowego została zgłoszona przez wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka. "Newsweek" informował, że procedura mianowania żony Biniendy opóźniała się od kilku miesięcy. Jak powiedziała tygodnikowi jedna z działaczek Polonii amerykańskiej, "Binienda to przykład, jak PiS ręcznie próbuje wymieniać elity polonijne na zaprzyjaźnione z partią". - Ta pani poza koneksjami z Antonim Macierewiczem ma skromne referencje - dodała.

O tym, że została powołana poinformowało w środę RMF FM.

Komentarz ministra

O nominację został zapytany szef MSZ Witold Waszczykowski. - Zadeklarowała gotowość współpracy. Nie było innego wolontariusza, który to chciał - powiedział szef dyplomacji.

- To jest konsul honorowy, który jest wolontariuszem - podkreślił.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego konsulat honorowy utworzono akurat w Akronie, Waszczykowski odpowiedział, że jednostka działać będzie na terenie całego stanu Ohio.

- Im więcej konsulatów, a tym bardziej konsulatów honorowych, to tym lepiej. Nie widzę tutaj problemu, wręcz przeciwnie - widzę tutaj możliwości większego oddziaływania Polski i Polonii na Amerykanów - ocenił szef MSZ.

Jak dodał, Szonert-Binienda jest "znana od wielu lat ze swojej aktywności". - Więc uważamy, że możemy spróbować - powiedział.

Kim jest konsul honorowy?

Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. poz. 1274 oraz z 2016 r. poz. 1579) konsul honorowy zostaje powołany w celu ochrony praw i interesów Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli w okręgu konsularnym, rozwijania przyjaznych stosunków oraz współpracy między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym, umacniania więzi między Rzecząpospolitą Polską a obywatelami polskimi, osobami polskiego pochodzenia oraz osobami deklarującymi przynależność do Narodu Polskiego, zamieszkałymi w państwie przyjmującym, rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej oraz kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym, jak również promocji polskiej gospodarki, nauki i kultury oraz języka polskiego, udzielania pomocy konsularnej.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 ww. ustawy konsul honorowy nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu wykonywania funkcji konsularnych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 133 ww. ustawy, konsul honorowy ponosi wydatki związane z wykonywaniem funkcji konsularnych, w tym koszty najmu, wyposażenia i utrzymania siedziby, zatrudnienia pracowników, opłaty eksploatacyjne i administracyjne oraz wydatki związane z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych, kosztami przesyłek pocztowych, podatkami i innymi daninami publicznymi, do których ponoszenia konsul honorowy jest zobowiązany przez państwo przyjmujące.

Żona profesora

Maria Szonert-Binienda prywatnie jest żoną Wiesława Biniendy, wiceszefa podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Wcześniej Szonert-Binienda była wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej (od 2014 do 2016 r.).

Binienda to naukowiec, doktor inżynierii mechanicznej, wykładowca, dziekan Wydziału Inżynierii Cywilnej (Department of Civil Engineering) w Kolegium Inżynierii (College of Engineering) University of Akron w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych.

Materiał o ekspertach podkomisji smoleńskiej - "Czarno na białym".

Eksperci Macierewicza
Eksperci Macierewicza tvn24

Autor: mw/sk/jb / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości