Szlachetna Paczka zebrała komplet darczyńców. Ponad 15 tysięcy rodzin otrzyma wsparcie

Aktualizacja:
Autor:
bp,
akr/tok/prpb
Źródło:
TVN24
Sadzik: wymyślaliśmy plan B, ale na szczęście nie musimy go wdrażać
Sadzik: wymyślaliśmy plan B, ale na szczęście nie musimy go wdrażać TVN24
wideo 2/12
TVN24Sadzik: wymyślaliśmy plan B, ale na szczęście nie musimy go wdrażać

Wszystkie rodziny z bazy Szlachetnej Paczki znalazły darczyńców. Od soboty wolontariusze będą przekazywać paczki z darami do ponad 15 tysięcy potrzebujących rodzin. Prezes stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję podkreślała, że potrzeby osób zgłoszonych w tym roku do wsparcia dotyczą często podstawowych kwestii. - W zeszłym roku na żywność i najbardziej podstawowe rzeczy wystarczało, a w tym roku w każdej paczce dla osoby starszej jest żywność i środki czystości - mówiła Joanna Sadzik.

Do piątkowego wieczora wszystkie 15 484 rodziny zgłoszone w tym roku do pomocy w ramach Szlachetnej Paczki mają swoich darczyńców. W "weekend cudów" - finale akcji, który rozpocznie się w sobotę 10 grudnia - oraz przez kolejne dni paczki będą dostarczane do obdarowanych.

Finał Szlachetnej Paczki 2022

W piątek upływał termin zgłaszania się darczyńców do wsparcia osób potrzebujących pomocy. Znaleźć osoby chętne do pomocy wszystkim z listy udało się tego dnia wieczorem (na niespełna trzy godziny przed upływem ostatecznego terminu czyli godziny 23).

Jeszcze późnym popołudniem w bazie rodzin na stronie Szlachetnej Paczki wciąż były rodziny czekające na pomoc. "Nie pozwólmy, by jakiekolwiek rodziny zostały bez swojej Paczki. Wystarczy spełnić trzy najważniejsze potrzeby - szukaj ich w opisie rodziny. Niech każdy ma swoją Szlachetną Paczkę w Weekend Cudów, który startuje już jutro" - apelowano w komunikacie na stronie Szlachetnej Paczki.

Wiele darów zostanie przygotowanych na ostatnią chwilę, dlatego ta część, której nie uda się zorganizować w jeden dzień, zostanie dostarczona osobom potrzebującym już po "weekendzie cudów".

Przygotowania do Szlachetnej PaczkiTVN24

Czytaj też: "Liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie na pewno się powiększa"

Szlachetna Paczka. Podstawowe potrzeby rodzin

Jak podkreślała w rozmowie z reporterem TVN24 Joanna Sadzik, prezes stowarzyszenia Wiosna, potrzeby osób zgłoszonych w tym roku do wsparcia dotyczą często podstawowych kwestii. Społeczniczka wskazuje na to, że sytuacja finansowa najuboższych Polaków jest coraz trudniejsza, bo coraz częściej najpilniejszą potrzebą zgłaszaną przez rodziny okazuje się jedzenie.

Czytaj też: Niedawno dostała "szlachetną paczkę", teraz pomaga innym. Finał akcji blisko

- W zeszłym roku na żywność i najbardziej podstawowe rzeczy wystarczało, a w tym roku w każdej paczce dla osoby starszej jest żywność i środki czystości, czyli te rzeczy, na które mieli pieniądze jeszcze rok temu - podkreśla Sadzik. - Słyszymy od pani Marii, że ona niczego nie potrzebuje. Ale jak zapytamy ją, jak wygląda koszyk zakupowy, to płyną łzy i mówi: no dobrze, przyłapaliście mnie, rzeczywiście nie dojadam, dlatego że chcę zapłacić wszystkie rachunki, nie chcę, żeby mnie wyrzucono z mieszkania, bardzo się tego boję - relacjonuje prezes Wiosny.

W tym roku Szlachetna Paczka chce dotrzeć ze wsparciem do 620 lokalizacji. W 70 z nich wolontariusze będą po raz pierwszy lub wrócą do tych miejsc po latach nieobecności. Oficjalne zainaugurowanie bazy rodzin odbyło się 12 listopada.

Pani Dorota żyje w domu treningowym, na życie ma mniej niż 600 złotych. Setki osób czekają na "Szlachetną Paczkę"
Pani Dorota żyje w domu treningowym, na życie ma mniej niż 600 złotych. Setki osób czekają na "Szlachetną Paczkę"TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp, akr/tok/prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szlachetna Paczka

Pozostałe wiadomości