Polska

Szkoły podstawowe "dyskryminują chłopców"

Polska

TVN24W pierwszych latach nauki chłopcom jest trudniej

Model kształcenia dzieci w wieku 6-7 lat oparty na nauce na pamięć sprzyja dziewczynkom - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Sześcio- i siedmioletnie dziewczynki lepiej czytają, piszą i logiczniej myślą niż ich koledzy - wynika z pilotażowego programu Instytutu Badań Edukacyjnych, mającego ocenić umiejętności i wiedzę dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Chłopcy mają potrzebę poznawania wszystkiego na własnej skórze. Dziewczynki są za to nastawione na nawiązywanie relacji, nauka jest dla nich wartością dodaną Urszula Moszczyńska

Dzieci z miast z lepszym startem

Paradoksalnie ofiarami mechanicznego systemu kształcenia padają nie tylko chłopcy, lecz także same dziewczęta. Często zaniedbuje się ich potencjał matematyczny, wychodząc z założenia, że to chłopcy są lepsi w naukach ścisłych.

Wyniki pilotażu są niepokojące z jeszcze jednego powodu. Fatalnie wypadły w nim dzieci z małych miast. - Maluchy w metropoliach mają częstszy kontakt z książkami. Ma to ewidentny wpływ na późniejsze osiągnięcia dzieci - mówi Piotr Rycielski z Pracowni Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia (SUEK) IBE, która prowadzi badania.

Źródło: PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości