Polska

Zalewska: Szkoły gotowe na uczniów. Reforma stała się faktem

Polska

Szkoły mają być gotowe na uczniów (materiał magazynu "Polska i Świat")
Szkoły mają być gotowe na uczniów (materiał magazynu "Polska i Świat")tvn24
wideo 2/4

Wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia roku z nowymi podstawami programowymi i nowymi darmowymi podręcznikami - zapewniła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

- Czwartego września wszędzie bez problemu rozpoczyna się rok szkolny z nowymi podstawami programowymi, z darmowymi podręcznikami. W każdej szkole reforma dotyka klasy pierwszej, czwartej i siódmej - tam są nowe podstawy programowe i tam są nowe podręczniki - mówiła w sobotę Zalewska.

Zmiany w szkole

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych rozwiązań pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Minister przypomniała, że w wyniku reformy w tym roku zmiany dotkną klasy I, IV i VII. Dodała, że w czterech szkołach, które najbardziej ucierpiały po sierpniowych nawałnicach, będzie czas na dłuższe wakacje - na wyjazd na zielone szkoły.

Przeciwko zmianom protestowało ZNP i organizacje społeczne. Organizacje chciały, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie czy nie. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie. Na czwartego września ZNP zapowiada protest przed gmachem MEN.

Reformy "nie można odwrócić"

Zalewska, pytana o krytykę nowych podstaw programowych, które wedle niektórych środowisk mają zbyt silny charakter narodowy odparła, że resort wysłuchuje wszystkich komentarzy. - Myślę, że są to uwagi dotyczące języka polskiego i historii - stwierdziła. - Reforma stała się faktem. To reforma, która jest w tej chwili oczywista i ma swój rytm - odpowiedziała Zalewska pytana o to, czy obawia się zapowiadanych protestów. - Nie można jej w żaden sposób odwrócić - dodała. Zalewska mówiła, że "szanuje każdy protest", ale na żaden z nich nie została zaproszona. - Zawsze oczekuje na różnego rodzaju postulaty. Przypomnę tylko, że związek zawodowy: jeden, drugi, trzeci - bo mamy trzy reprezentatywne - były wysłuchane. Pracowały z ministerstwem edukacji i z samorządem i będą pracować dalej w zespole, który został powołany od listopada zeszłego roku - mówiła. Zalewska poinformowała też o pomyśle przyznania nauczycielom dyplomowanym "500+". Szczegółowe informacje na temat tego dodatku ma przedstawić premier Beata Szydło czwartego września - zadeklarowała Zalewska.

Autor: mk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości