Szewach Weiss laureatem Nagrody Pokoju

Polska

Szewach Weiss otrzymał Nagrodę Pokoju 2019tvn24
wideo 2/8

Profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, odebrał w niedzielę Nagrodę Pokoju. - Sprawa pokoju zawsze była jednym z najważniejszych tematów i częścią mojej misji polityki w Izraelu i również w Polsce - powiedział laureat podczas uroczystości w Łodzi.

Nagroda Pokoju to wyróżnienie będące częścią Światowego Projektu Pokoju "Wieczna Miłość". Celem projektu jest promowanie idei tolerancji, porozumienia, współpracy, solidarności i harmonii.

Pomysłodawcą nagrody jest Wojciech Siudmak, malarz i rzeźbiarz, na co dzień mieszkający i tworzący we Francji. Artysta wręczył statuetkę po raz piąty.

- To dla mnie symboliczne wyróżnienie. Sprawa pokoju zawsze była jednym z najważniejszych tematów i częścią mojej misji jako polityki w Izraelu i również w Polsce. Jestem bardzo wzruszony - wyznał przed kamerą TVN24 Szewach Weiss.

- Pokój był najważniejszym wyzwaniem z różnych powodów. Byliśmy ofiarami drugiej wojny światowej. Zginęły w niej miliony ludzi, ale narody żydowskie i polskie miały specyficzne miejsce w celach faszyzmu i nazizmu - dodał.

Polityk, ambasador, profesor

Szewach Weiss jest izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. Urodził się w 1935 roku w polskim Borysławiu (obecnie Ukraina). Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela.

Ocalały po ucieczce z getta i pogromów II wojny światowej, poświęcił życie pracy na rzecz tolerancji i porozumienia między narodami i poszanowania odmienności drugiego człowieka.

Jest absolwentem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu w Jerozolimie i Wydziału Prawa Uniwersytetu w Tel-Awiwie oraz twórcą Wydziału Mediów na Uniwersytecie w Hajfie. W 1969 roku obronił doktorat z filozofii w naukach politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a następnie, w 1975 roku, uzyskał tytuł profesora nauk politycznych na Uniwersytecie w Hajfie.

Od 1981 roku był posłem w Knesecie, w latach 2000-2003 ambasadorem Izraela w Polsce. Był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży.

Obecnie w Polsce związany jest z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi wykłady z historii i polityki Izraela w Centrum Badań nad Współczesnym Izraelem.

Za swoją działalność w Polsce został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP (2004) oraz Orderem Orła Białego (2017).

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Autor: kz//now / Źródło: tvn24.pl, PAP