Polska

Szefowie służb, rodziny ofiar, młode wilki - czołówki list PiS

Polska

TVN24Mariusz Kamiński, b. szef CBA będzie "dwójką" w Warszawie

Byłe kierownictwo CBA, naukowcy, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oraz młodzi działacze - to czołówka wyborczych list Prawa i Sprawiedliwości. Wielu obecnych posłów znalazło się na dalszych miejscach.

- Wielu posłów musi zadowolić się niższymi pozycjami niż w 2007 roku. Na pewno są więc osoby mniej lub bardziej zadowolone - powiedział w czwartek szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. - Nie ma jednak jakiś wielkich napięć, pożaru - dodał.

Agent Tomek na szarym końcu

W jesiennych wyborach parlamentarnych wystartują najważniejsi funkcjonariusze CBA za rządów PiS. Były szef CBA Mariusz Kamiński to "dwójka" na liście warszawskiej, b. zastępcy szefa Biura Ernest Bejda i Maciej Wąsik to "trójki" na listach w Chełmie i w Płocku. Dyrektor Zarządu Operacji Regionalnych - Martin Bożek - jest trzeci na liście Radomskiej. Wyprzedził m.in. posłankę Marzenę Wróbel.

Z kolei dyrektor gabinetu Szefa CBA Piotr Pogonowski będzie na liście w Lublinie. Także wyprzedzi kilku posłów. Funkcjonariusz pod przykryciem Tomasz Kaczmarek, bardziej znany jako "Agent Tomek" zajmie ostatnie miejsce w Kielcach.

Niespodzianką jest "jedynka" na liście w Wałbrzychu dla byłego szefa innej służby specjalnej - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Bogdana Święczkowskiego. Za Święczkowskim znaleźli się posłanka Anna Zalewska oraz poseł Waldemar Wiązowski, który był tu "jedynką" w 2007 roku.

Naukowcy w szeregach PiS

Czołowe listy na listach otrzymało kilkunastu przedstawicieli świata nauki i ekspertów. Kierownictwo PiS wielokrotnie podkreślało potrzebę zasilenia klubu parlamentarnego przez fachowców.

W okręgu pilskim, listę ma otworzyć były wiceminister skarbu w rządzie PiS, prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Szałamacha. W okręgu kalisko-leszczyńskim liderem listy będzie literaturoznawca, były wysoki urzędnik MEN prof. Andrzej Waśko. Za nim znajdą się popularni parlamentarzyści: Adam Rogacki, Jan Dziedziczak i Andrzej Dera.

Prof. Józefina Hrynkiewicz, zawodowo związana z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego jest liderem w Rzeszowie. Liderem listy siedleckiej ma być prof. Krystyna Pawłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Za nią znajdą się obecni posłowie z regionu m.in. Krzysztof Tchórzewski i Arkadiusz Czartoryski.

Trzecie miejsce na liście lubelskiej ma zająć warszawski prawnik prof. Piotr Pogonowski, b. wykładowca KUL. Za nim będą posłowie: Małgorzata Sadurska, Gabriela Masłowska, Lech Sprawka, Jarosław Stawiarski i Jarosław Żaczek.

Startują też członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

Posłowie ustępują też miejsca na listach rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej i urzędnikom z kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Warszawie "trójkę" otrzyma Małgorzata Gosiewska była żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Trójka w okręgu podwarszawskim przypadnie Magdalenie Mercie - wdowie po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. Z piątego miejsca będzie kandydował Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat Jacek Świat ma kandydować do Sejmu we Wrocławiu. Były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda otwiera listę kandydatów tej partii do Sejmu w okręgu krakowskim. Kolejne miejsca zajmują posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki.

W okręgu gdańskim natomiast "jedynką" PiS jest b. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, następni kandydaci to: minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński.

Do Senatu z PiS kandydują wdowa po sen. Stanisławie Zającu, Alicja Zając w Krośnie, Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce w Krakowie i w Kielcach Beata Gosiewska - wdowa po Przemysławie Gosiewskim.

Młode wilki przez politykami z historią

Niektórzy posłowie muszą się pogodzić, że zajmą gorsze miejsce od młodych działaczy partii. Na trzecim miejscu w Sieradzu znalazł się szef partyjnej młodzieżówki Forum Młodych PiS i radny sejmiku województwa łódzkiego Marcin Mastalerek, a na czwartym posłanka związana z Radiem Maryja Krystyna Grabicka. W okręgu elbląskim zaskoczeniem jest drugie miejsce młodej działaczki z rocznym stażem w partii - Joanny Kulczyk - która "zepchnęła" na trzecią pozycję obecnego posła Zbigniewa Babalskiego. Na piątym miejscu w Łodzi znalazła się młoda działaczka tej partii Sylwia Ługowska. Lider łódzkiego okręgu PiS poseł Jarosław Jagiełło znalazł się daleko za nią na 13. miejscu.

Pierwszą kobietą na liście w Płocku ma być młoda szefowa biura prasowego PiS Ilona Klejnowska.

Oficjalna prezentacja liderów list i hasła odbędzie się w sobotę na konwencji we Wrocławiu. PiS ujawni wówczas również hasło wyborcze. Poprowadzi ją jedna z młodych kandydatek PiS do Sejmu Ilona Klejnowska.

www.tvn24.pl/czasdecyzji

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości