Polska

Szefowa MEN: 80 proc. sześciolatków zostanie w przedszkolach

Polska

Szefowa MEN: 80 proc. sześciolatków zostanie w przedszkolach
tvn24Sześciolatki nie muszą iść do szkoły

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w środę w Sejmie informację dotyczącą skutków grudniowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada ona zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat.

O przedstawienie takiej informacji wystąpili posłowie klubu Nowoczesna. Pytania dodatkowe do przedstawionej informacji zadało około 40 posłów.

Wśród nich było pytanie dotyczące tego, czy nauczyciele dostaną podwyżki. - Podwyżki dla nauczycieli? Chcę jeszcze raz powiedzieć: na razie martwię się, żeby nie było zwolnień nauczycieli - powiedziała Zalewska.

"Rewolucja"

Katarzyna Lubnauer (N), uzasadniając wniosek o przedstawienie informacji nazwała nowelizację "rewolucją (…), której zmiany będziemy jeszcze długo odczuwać".

- To było trochę jak skok na główkę do wody bez sprawdzenia, jaka jest głębokość tej wody - oceniła. Posłanka mówiła, że chciałaby się dowiedzieć m.in. o sytuację trzylatków w dostępie do przedszkoli. Zaznaczyła, że są miejsca, gdzie nie będzie z tym problemu, ale też takie np. Śląsk, gdzie sytuacja jest wręcz tragiczna. Cytowała dane MEN, że w skali kraju jest 50 tys. wolnych miejsc w przedszkolach. - Zapewnienie ministerstwa, że jest 50 tys. wolnych miejsc w całej Polsce (…) nie satysfakcjonuje mnie, bo ciężko żeby dziecko, które nie ma miejsca w przedszkolu w Łodzi przenieść do Olsztyna - zaznaczyła. Lubnauer pytała też o to czy podniesienie obligatoryjnego wieku rozpoczynania nauki w szkołach oznaczać będzie utratę pracy przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz o to, kiedy będzie znana nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz z jakich podręczników dzieci będą się uczyć w "zerówkach". Pytania dotyczyły również zapowiadanej zmiany struktury szkolnej oraz czy zostaną w nim gimnazja. Jak mówiła posłanka Nowoczesnej nauczyciele się niepokoją.

Warszawa: Sześciolatki w szkołach. Co dwudziesty pierwszak będzie powtarzał klasę
Warszawa: Sześciolatki w szkołach. Co dwudziesty pierwszak będzie powtarzał klasęTVN 24

"Proszę się nie niepokoić"

Odpowiadając jej minister edukacji powiedziała: - Proszę się nie niepokoić. Społeczeństwo się nie niepokoi, potrzebuje zmian. To wybrzmiewa na każdej debacie. Kończymy debatę 27 czerwca. Podkreślam, że rzetelnie bierzemy pod uwagę każdy pomysł, łącznie z pomysłami finansowymi (…). W lipcu, sierpniu przedstawimy kolejne założenia, po to by we wrześniu, październiku były projekty ustaw, tak by każdy nauczyciel, państwo posłowie również, aby się nie niepokoili, ale wspierali nauczycieli, dyrektorów i samorządowców w zmianie systemu.

Zalewska oceniła, że także, jeśli chodzi o sześciolatki i siedmiolatki "niepokój jest niepotrzebny". - Na debatach pytania o sześciolatki raczej nie wybrzmiewają, padają sformułowania niektórych samorządów, że właściwie sytuacje mają opanowaną (…). Ostateczne informacje będziemy mieli 31 sierpnia, bo do tego momentu rodzic decyduje czy dziecko może iść do szkoły. To po pierwsze - powiedziała. Po drugie - jak mówiła - w większości gmin trwają rekrutacje w przedszkolach, a w niektórych uruchomiono rekrutacje do niepublicznych placówek. Zaznaczyła, że jest sporo niepublicznych placówek, które są dotowane w 100 procentach, jeśli chodzi o wychowanka przedszkola. Odnosząc się do wspomnianych 50 tys. wolnych miejsc w przedszkolach szefowa resortu edukacji poinformowała, że liczba ta wzięła się z porównania z danymi z roku szkolnego 2013/2014, kiedy była największa kumulacja przedszkolaków. Podała, że wówczas w edukacji przedszkolnej było m 84 proc. trzylatków. Zaznaczyła, że społeczeństwo nie oczekuje więcej. - Po prostu jeśli chodzi o trzylatki rodzice wolą żeby były w domu - powiedziała.

"Nie ubędzie dzieci w systemie"

Zalewska przypomniała, że samorządy w tym roku dostaną środki z subwencji oświatowej na każdego sześciolatka niezależnie od tego czy będzie on w przedszkolu, oddziale przedszkolnym, czy w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Powtórzyła też swoją deklarację, że będzie to też priorytetem w przyszłości. - Staramy się tak liczyć sześciolatka, że jeśli rodzice zgodnie ze swoją wolą, bo w 80 procentach rzeczywiście zostawiają dzieci w przedszkolach, tam dziecko ma się uczyć, tak by samorządy były zadowolone - powiedziała. Minister mówiła także, że zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie oznacza utraty pracy nauczycieli, gdyż - jak wyjaśniła - z tego powodu "nie ubędzie dzieci w systemie". Zaznaczyła, że nauczyciele klas I-III szkół podstawowych mogą uczyć w przedszkolu oraz, że zarówno przedszkola i szkoły podstawowe są prowadzone przez gminy. Przypomniała, że projekt podstawy programowej dla przedszkoli był zamieszczony na stronie internetowej resortu w ramach prekonsultacji. Odnosząc się zaś do pytań dotyczących struktury szkół powiedziała, że kwestia powrotu do 4-letniego liceum wybrzmiewa na debatach. - Jest bezwzględna potrzeba powrotu do 4-letniego liceum - podkreśliła.

Autor: kg//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości