Polska

Szef policyjnych związków przeciwko PO

Polska

 
Archiwum TVN24Protesty policji regularnie przetaczają się przez Polskę

Nie głosujcie na Platformę - wzywa szef związków zawodowych policji Antoni Duda. Funkcjonariusze mają w ten sposób "wypełnić swój patriotyczny obowiązek", przeciwstawiając się reformom PO w służbach mundurowych.

- Namawiam, żeby wypełnili swój patriotyczny obowiązek i zagłosowali na partię inną niż Platforma z trzech powodów: forsuje niekorzystną ustawę emerytalną, zamroziła płace policjantów i zarzuciła modernizację policji - powiedział "Rzeczpospolitej" Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów.

Zdaniem Arkadiusza Czartoryskiego, posła PiS w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, determinacja związków pokazuje "jak trudna jest sytuacja w służbach mundurowych

Namawiam, żeby wypełnili swój patriotyczny obowiązek i zagłosowali na partię inną niż Platforma. Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów

Bezsilność czy polityka?

Platforma oczywiście nie powinna lekceważyć głosów policjantów. Jednak poseł Jan Widacki (Demokraci) twierdzi, że odezwa Dudy jest wyrazem bezsilności związkowców. - Na apel odpowie może kilka tysięcy policjantów - powiedział.

Wicemarzałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) uważa z kolei, że jest to protest polityczny. - Związki zawodowe w Polsce są organizacjami politycznymi. Ich apel jest niczym nieuzasadniony - przekonuje.

Na kogo głosować

Antoni Duda powiedział na kogo nie głosować. A na kogo można oddać głos? Przeciwne reformom PO są PiS i SLD. Z tego też powodu związkowcy z policji spotkali się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i we środę z przewodniczącym Klubu Lewicy Wojciechem Olejniczakiem. Cel - wstrzymania uchwalenia ustawy emerytalnej. Projekt krytykuje także Kancelaria Prezydenta - pisze "Rzeczpospolita".

CZYTAJ O PROTESTACH POLICJANTÓW

Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR - przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r.

Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia. MSWiA chce, aby mundurowi, którzy odejdą po 25 roku pracy otrzymali połowę ostatniej pensji.

PiS i SLD mają wyjść z propozycją wydłużenia służby do 20 lat zamiast proponowanych 25.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości