Polska

Szef MSZ: list senatorów USA był inspirowany przez ludzi źle życzących Polsce

Polska

Szef MSZ: list senatorów USA był inspirowany przez ludzi źle życzących Polsce
tvn24Waszczykowski skomentował list amerykańskich senatorów

- Jak wspomniała pani premier, uważam, że ten list wynika z braku wiedzy, co się dzieje w Polsce, z inspiracji ludzi, którzy źle Polsce życzą - mówił o liście amerykańskich senatorów szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Trzej amerykańscy senatorowie są zaniepokojeni przyjętymi niedawno w Polsce ustawami, które ich zdaniem mogą naruszać wolność mediów i niezależność sądownictwa. Kilka dni temu list otwarty do polskiej premier wystosowało trzech senatorów: republikanin John McCain i demokraci Ben Cardin i Richard Durbin.

Beata Szydło odpisała na list Amerykanów i wyraziła "zdziwienie" przytoczonymi argumentami, które w jej ocenie wynikają z "braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce".

ZOBACZ CAŁY LIST AMERYKAŃSKICH SENATORÓW

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że jeśli w trakcie wizyty w Waszyngtonie uda mu się spotkać z członkami Kongresu USA albo z ich współpracownikami, to wyjaśni im polskie stanowisko. Wskazał, że akurat w tym tygodniu nie odbywają się posiedzenia Kongresu, dlatego nie jest pewne, że takie spotkanie uda się zorganizować.

- To był list bezpośrednio skierowany do premier Szydło, więc uważała, że trzeba kurtuazyjnie odpowiedzieć. Natomiast jak wspomniała pani premier, uważam, że ten list wynika z braku wiedzy (na temat tego - red.) co się dzieje w Polsce, z inspiracji ludzi, którzy źle Polsce życzą - skomentował Waszczykowski.

Waszczykowski z wizytą w USA

Minister Waszczykowski rozpoczyna w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef polskiego MSZ spotka się m.in. z Johnem Kerrym. Tematami rozmów będą m.in przygotowania do szczytu NATO w Warszawie i sprawa katastrofy smoleńskiej.

- Zabiegamy o to, żeby NATO wyrównało status bezpieczeństwa naszej wschodniej flanki, aby Polska i cała flanka wschodnia posiadały taki sam status bezpieczeństwa, jak reszta Europy. Ten status można wzmocnić tylko przez obecność wojskową państw NATO na terenie Polski - powiedział. Jak dodał, pewne kroki w tym kierunku zrobiono na spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w ubiegłym tygodniu. - Są dobre komunikaty, a teraz trzeba je nasycić treścią i konkretnymi rozwiązaniami - powiedział Waszczykowski.

Autor: kło/kk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości