Szef MSZ z wizytą w Rijadzie. Wśród tematów "współpraca przemysłów obronnych"

Polska

Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiejtwitter.com/MSZ_RP
wideo 2/26

Relacje handlowe i współpraca przemysłów obronnych - to, jak podał we wtorek MSZ, jedne z tematów rozmów dwustronnych ministra Jacka Czaputowicza z ministrami królestwa Arabii Saudyjskiej.

W trakcie jednodniowego pobytu w Rijadzie szef polskiego MSZ spotkał się m.in. z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem Al Assafem, a także jego zastępcą Adelem Al Jubeirem - poinformowało MSZ na Twitterze.

Czaputowicz podczas rozmowy ze swoim odpowiednikiem Ibrahimem Al Assafem poruszył kwestie takie jak wzajemne relacje handlowe i współpraca przemysłów obronnych. Ministrowie rozmawiali także o współpracy w dziedzinie kultury, współpracy akademickiej, a także o zbliżającej się 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Jacek Czaputowicz w Arabii Saudyjskiej

MSZ przekazało, że podczas wizyty w Rijadzie omawiano także kwestie polityki międzynarodowej, takie jak zagrożenia terrorystyczne czy sytuacja w Sudanie, Syrii, Jemenie, Libii i Iraku.

Poruszona została też kwestia działań w ramach postanowień warszawskiego spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Wzięły w niej udział delegacje z kilkudziesięciu krajów. Wśród głównych zagadnień dyskutowanych podczas spotkania znalazły się: konflikt bliskowschodni, a także konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne.

W konferencji uczestniczyli między innymi wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Singapur po Rijadzie

Podczas swojej podróży, którą minister rozpoczął we wtorek, Czaputowicz odwiedzi także Singapur. Spotka się tam z szefem singapurskiej dyplomacji Vivianem Balakrishnanem, a także z Karstenem Warnecke - dyrektorem wykonawczym Asia-Europe Foundation, organizacji non-profit, której celem jest promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między ludnością Azji i Europy.

Przy okazji swojego pobytu w Singapurze szef polskiego MSZ weźmie też udział w przyjęciu z okazji Święta Narodowego 3 Maja, zorganizowanym przez ambasadę RP w Singapurze.

Autor: ft//kg//wkoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gabriel Piętka/MSZ

Tagi:
Raporty: