Mazur: KRS nie chce występować z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska

Nowa KRS przyjęła stanowisko wobec decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwatvn24
wideo 2/35

KRS nie podejmuje działań zmierzających do wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa - oświadczył Leszek Mazur, przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że taka "luźna propozycja" pojawiła się podczas pierwszego dnia posiedzenia KRS.

Jak poinformował Mazur, Rada zajmowała się kwestią stanowiska Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w czwartek 23 sierpnia i ponownie na zakończenie wtorkowego posiedzenia. Dodał, że stanowisko KRS zostało "wypracowane w drodze dyskusji”.

- KRS nie podejmuje działań zmierzających do wystąpienia z Europejskiej Sieci (Rad Sądownictwa - red.). Taka propozycja na zasadzie luźnej propozycji była formułowana w pierwszym dniu posiedzenia - powiedział Mazur.

Przewodniczący nowej KRS poinformował również, że prezydium Rady zostało upoważnione do "czynienia pewnych konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Sprawiedliwości co do ewentualnych konsekwencji takiego ruchu". - Przynależność do organizacji międzynarodowej, jaką jest ta sieć, zdaje się implikować szersze skutki niż tylko dla Krajowej Rady Sądownictwa o charakterze wewnętrznym czy krajowym - zaznaczył.

Mazur: w Bukareszcie przedstawimy swoje stanowisko

- Do Bukaresztu pojedzie delegacja w składzie, który nie jest dokładnie określony, by przedstawić swoje stanowisko. Wprawdzie tam jest przewidziane tylko 15-minutowe wystąpienie, ale wydaje się, że lepiej tam być i to stanowisko przedstawić - dodał, mówiąc o tym, jak KRS zamierza się bronić przed argumentami podnoszonymi przez ENCJ.

Zaznaczył, że stanowisko KRS "zmierza w tym kierunku, że nie zgadzamy się na zawieszenie, kontestujemy tę ocenę". - Lepiej pozostać obserwatorem i mieć jakiś wpływ na działalność sieci, być może zmierzać w kierunku zmiany tego standardu, którego zarzucane nam niedochowanie było powodem zastosowania sankcji w postaci zawieszenia - tłumaczył Mazur.

- Zauważamy też, że skorzystanie z tej możliwości, która wprost statutem ENCJ nie jest przewidziana, jest wyrazem pewnej wstrzemięźliwości ze strony sieci, którą również doceniamy - podkreślił.

Mazur: w Bukareszcie przedstawimy swoje stanowiskotvn24

"Nie spełnia wymogów niezależności"

ENCJ 16 sierpnia opublikowała komunikat, w którym podjęte zostało stanowisko wobec polskiej rady sądownictwa.

"16 sierpnia 2018 roku Rada Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa poinformowała polską KRS o zwołaniu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Generalnego 17 września 2018 roku w Bukareszcie, by zdecydować o pozycji KRS w ENCJ" - czytamy w oświadczeniu.

"Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS z powodu niespełniania wymogów ENCJ o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zapewnianiu niezależności polskiego sądownictwa" - stwierdza dokument.

ENCJ dodała w komunikacie, że już 1 czerwca w Lizbonie zapowiedziała podjęcie decyzji w sprawie KRS. 21 czerwca delegacja tej instytucji odwiedziła Warszawę i po niej "dostała odpowiedzi od KRS" na pytania, jakie zadała.

"Biorąc pod uwagę odpowiedzi KRS i po przestudiowaniu wszystkich innych, istotnych materiałów (m.in. stanowiska Stowarzyszenia Sędziów Polskich), Rada stwierdza, że KRS nie spełnia już wymagań do członkostwa w ENCJ" - stwierdzono.

Pełne stanowisko ENCJ w sprawie KRS

Autor: tmw/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: