Szef BBN: w polskim interesie jest dozbrajanie ukraińskiej armii

Stanisław Koziej spotkał się w czwartek z Ołeksandrem Turczynowem
tvn24Czy Polska dostarczy broń Ukrainie?

W interesie Europy, Polski i Ukrainy jest wzmacnianie i dozbrajanie ukraińskiej armii - powiedział w czwartek Stanisław Koziej. Zdaniem szefa BBN, wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych pomogłoby doprowadzić do zahamowania konfliktu.

W czwartek do Polski przyjechał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Został zaproszony do Warszawy przez swojego polskiego odpowiednika, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja.

- Zgadzamy się co do tego, że silniejsza ukraińska armia to większe szanse na zahamowanie eskalacji konfliktu - powiedział na wspólnej konferencji prasowej Koziej.

- W związku z tym w interesie Europy, Polski i Ukrainy jest wzmocnienie i dozbrojenie ukraińskiej armii - dodał.

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa

W czasie spotkania Turczynow i Koziej podpisali porozumienie o współpracy, zacieśniające partnerstwo wobec kryzysu bezpieczeństwa w regionie.

Porozumienie przewiduje konsultacje oraz wymianę doświadczeń przy pracach nad dokumentami strategicznymi i przeglądach polityki bezpieczeństwa i obrony. Koziej zadeklarował też wsparcie ukraińskich starań o integrację z UE i NATO. Jak powiedział Turczynow: - Ukraina nie ma alternatywy dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie tego kierunku - dodał. Podkreślił, że rosyjska agresja na Krymie i na wschodzie Ukrainy nie powstrzymają tych starań. Odnosząc się do sprawy więzionej przez Rosjan lotniczki Nadii Sawczenko, prowadzącej protest głodowy, Turczynow wyraził przekonanie, że trzeba wzmóc nacisk na władze Rosji. - Dołączamy się do oczekiwań władz i narodu ukraińskiego, że ta wielka ukraińska patriotka zostanie uwolniona - powiedział Koziej.

Z kim spotka się Turczynow?

W trakcie dwudniowego pobytu w Polsce Turczynow zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ma się także spotkać z premier Ewą Kopacz, marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem oraz wicepremierem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Planowane jest również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną. Tematem jego rozmów z polskimi władzami mają być relacje dwustronne w sferze bezpieczeństwa.

Autor: kg/ja / Źródło: reuters, pap

Raporty:
Pozostałe wiadomości