TVN24 | Polska

Po szczycie w Brukseli unijni liderzy mówią o oczekiwaniach wobec Polski

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
Reuters, TVN24
Zakończył się szczyt Rady Europejskiej. Relacja Macieja Sokołowskiego
Zakończył się szczyt Rady Europejskiej. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/8
TVN24Zakończył się szczyt Radu Europejskiej. Relacja Macieja Sokołowskiego

Temat praworządności w Polsce był jednym z tematów dyskutowanych podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Po zakończeniu spotkania unijnych liderów prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, aby rozwiązać spór z Unią Europejską. Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała, że rozmowy na szczycie sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła zaś, że kwestia niezawisłości sądownictwa leżała "u sedna" dyskusji dotyczących Polski. - Mamy przed nami długą drogę. Ta droga to połączenie dialogu, odpowiedzi prawnych i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwu - wyjaśniała.

W piątek po południu zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Wśród tematów poruszanych podczas spotkania unijnych liderów była między innymi kwestia praworządności w kontekście wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej. Orzeczenie to wywołało ostre reakcje ze strony m.in. polskiej opozycji, części środowisk prawniczych, ale także Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Macron: Europa czeka na konkretne gesty ze strony Polski

Po szczycie prezydent Macron powiedział, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, aby rozwiązać obecny spór z Unią dotyczący niezależności polskiego sądownictwa. Dodał, że podczas szczytu odbył "długą rozmowę" z premierem Morawieckim.

Angela Merkel, dla której był to prawdopodobnie ostatni szczyt RE na stanowisku kanclerz Niemiec, uznała, że rozmowy w takiej formie pomagają się lepiej zrozumieć. Jej zdaniem kraje Unii muszą więcej rozmawiać, aby łagodzić, a w efekcie rozwiązać spory, takie jak ten - z Polską w sprawie praworządności. 

>>> Dyskusja o praworządności w czasie szczytu w Brukseli <<<

Zakończył się szczyt Rady Europejskiej. Relacja Macieja Sokołowskiego
Zakończył się szczyt Radu Europejskiej. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Przewodnicząca KE: niezawisłość sądownictwa leżała u sedna dyskusji dotyczących Polski

W swoim podsumowaniu dwudniowych rozmów szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła zaś, że "toczyła się tutaj ważna dyskusja. Nie tylko o praworządności, ale także o niezawisłości wymiaru sądownictwa".

Mówiąc o praworządności, uznała, że "wszyscy jesteśmy zainteresowani tym ważkim zagadnieniem, ponieważ wiemy, że praworządność zapewnia wspólne zaufanie, pewność prawną w całej Unii. Gwarantuje też równość między państwami członkowskimi i każdym obywatelem UE".

Jak wskazywała, "fundamentalnym filarem tej praworządności jest niezawisłość sądownictwa". - To leżało u sedna dyskusji przewódców - przekazała. Jej zdaniem "mamy przed nami długą drogę". - Ta droga to połączenie dialogu, analiz prawnych i konkretnych działań w sprawie przywrócenia niezawisłości sądownictwa w Polsce - wyjaśniała.

Von der Leyen przypomniała także, że w lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do tego, by system dyscyplinarny dla sędziów został zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem przywróceni do pracy.

- Oczekujemy, że Polska zastosuje się do tej decyzji - powiedziała.

Autor:akr

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości