Prezydent o szczycie NATO: To zupełne przeciwieństwo tego, czego chciał Putin. Niewątpliwa porażka Rosji

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Prezydent o szczycie NATO: To zupełne przeciwieństwo tego, czego chciał Putin. Niewątpliwa porażka Rosji
Prezydent o szczycie NATO: To zupełne przeciwieństwo tego, czego chciał Putin. Niewątpliwa porażka RosjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezydent o szczycie NATO: To zupełne przeciwieństwo tego, czego chciał Putin. Niewątpliwa porażka Rosji

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że podjęte na szczycie NATO w Madrycie decyzje to "coś zupełnie przeciwnego, niż chciał osiągnąć Putin", atakując Ukrainę. - Cała ta sytuacja jest bez wątpienia porażką Rosji - ocenił. - Rosja jest agresorem i każdy to widzi. Łamie normy prawa międzynarodowego, dopuszcza się zbrodni na ludności cywilnej - podkreślał Duda.

W czwartek w Madrycie kontynuowany jest szczyt NATO. Przed rozpoczęciem dzisiejszych rozmów prezydent Andrzej Duda rozmawiał z dziennikarzami. Ocenił, że w środę "był bardzo dobry dzień, zostały podjęte bardzo ważne decyzje" i zapadły one "w bardzo dobrej atmosferze, w jedności, w solidarności, ze zrozumieniem potrzeb".

Prezydent: decyzje na szczycie NATO to zupełne przeciwieństwo tego, czego chciał Putin

- Władimir Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę, by poszerzać "ruski mir", wzmacniać potęgę Rosji, to się głęboko zawiódł. NATO okazało się poważne, pewne, decyzyjne. Putin chciał osłabić NATO, spotkał się z jednością, szybkimi decyzjami Sojuszu, szybkim i mocnym wsparciem dla Ukrainy. To coś zupełnie przeciwnego, niż chciał osiągnąć Putin. Cała ta sytuacja jest bez wątpienia porażką Rosji - ocenił Duda.

Dodał, że atakując Ukrainę, "Rosja pokazała swoją twarz". - My Polacy od zawsze o tym mówiliśmy - i posądzano nas o rusofobię - że Rosjanie są bezwzględni, że mają apetyty imperialne, że mają poczucie wielkoruskości, które pcha ich do tego, by rządzić innymi narodami, że Rosja prowadzi ekspansję. Patrzono na nas z przymrużeniem oka, krytykowano - wskazywał prezydent.

- Dzisiaj niestety wszystko to okazuje się prawdą, okazuje się, że mieliśmy rację. Rosja jest agresorem i każdy to widzi. Łamie normy prawa międzynarodowego, dopuszcza się zbrodni na ludności cywilnej. Dzisiaj dla całego świata jest jasne, że odpowiedzialność za tę wojnę ponoszą Rosjanie, Rosja, Władimir Putin - podkreślił.

Duda: bezpieczeństwo Polski to sprawa ponad wszelkimi podziałami

Prezydent mówił też, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym przekaże informacje ze szczytu NATO. - Mam nadzieję, że wszyscy zaproszeni na nią niezawodnie przybędą, tak jak to było do tej pory. Warto wspólnie, w gronie ponad wszelkimi podziałami politycznymi, omówić wyniki tego szczytu NATO, omówić sytuację, perspektywę, podyskutować o tym, jak dalej powinniśmy działać jako Polska - powiedział.

- Ta sprawa jest ponad wszelkimi podziałami w naszym kraju. Bezpieczeństwo Polski jest dla nas wszystkich najważniejsze. Cieszę się, że ta odpowiedzialność na scenie politycznej jest. Dzięki temu w całej tej trudnej sytuacji tak dobrze sobie radzimy jako kraj, jako społeczeństwo - dodał Duda.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości