Krótka rozmowa w kuluarach. Duda spotkał się z Trumpem

Polska


Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem USA Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu NATO - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak dodał Szczerski, rozmowa odbyła się w kuluarach trwającego spotkania szefów państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pytany, nie podał szczegółów dotyczących rozmowy prezydentów. Prezydent Duda w listopadzie ubiegłego roku rozmawiał z Trumpem - wówczas prezydentem elektem - telefonicznie. Polski prezydent pogratulował wtedy Trumpowi zwycięstwa w wyborach. Podczas spotkania w Brukseli zaplanowano bilateralne spotkania prezydenta Dudy m.in. z brytyjską premier Theresą May oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Spotkanie z premier May już się odbyło. Szczerski informował, że politycy rozmawiali m.in. o zagrożeniu terroryzmem w Europie.

Rozmowy z Merkel i Macronem

Andrzej Duda spotkał się także na marginesie szczytu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak poinformował Krzysztof Szczerski, przywódcy ustalili, że prezydent Macron zorganizuje spotkanie Trójkąta Weimarskiego we Francji. Proponowana data to koniec sierpnia. Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu odbyło się w 2011 roku w Warszawie z udziałem: prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Francji Nicolasa Sarkozy'ego i niemieckiej kanclerz Merkel. Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się także w 2013 roku w Warszawie przy okazji spotkania w formacie Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) plus Trójkąt Weimarski. Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

Autor: kg/sk / Źródło: PAP