Duda: jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej

Autor:
akw/kg
Źródło:
PAP
Duda: Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski
Duda: Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjskiSzczyt dla Demokracji 2023
wideo 2/35
Szczyt dla Demokracji 2023Duda: Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski

Rosyjska wojna w Ukrainie pokazała prawdziwą twarz reżimu Putina - powiedział w trakcie Drugiego Szczytu dla Demokracji prezydent Andrzej Duda. W swoim przemówieniu podkreślał skalę pomocy naszego kraju dla Ukraińców. - Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski. Również będziemy kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi - zadeklarował.

Prezydent Duda uczestniczył w środę zdalnie w Drugim Szczycie dla Demokracji zorganizowanym przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

- Podczas Pierwszego Szczytu Demokracji (w grudniu 2021 roku) rozmawialiśmy, ja wtedy mówiłem o sytuacji na Białorusi pod reżimem (Alaksandra) Łukaszenki i też o presjach względem opozycji demokratycznej. Miesiące później doszło do operacji hybrydowej, do kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski pod batutą Mińska, ale kontrolowanej przez Kreml - wspomniał Duda.

Kontynuował, że był to "wstęp do późniejszego ataku na Ukrainę". - Ta rosyjska wojna w Ukrainie pokazała prawdziwą twarz reżimu (Władimira) Putina. Barbarzyństwa i atak przeprowadzony na cywilną część mieszkańców Ukrainy. Cel był taki, by zniszczyć Ukrainę. Do tego doszedł kryzys żywnościowy i gospodarczy, który pojawił się na całym świecie - opisał prezydent.

Jak zauważył, Ukraińcy dzielnie opierają się rosyjskiemu atakowi. - Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały Ukraińcom silne wsparcie, ponieważ wolny, demokratyczny świat nie jest tylko koncepcją teoretyczną, ale prawdziwą społecznością wartości - podkreślił.

Duda mówił dalej, że wiodąca rola Polski w odpowiedzi na inwazję rosyjską w Ukrainie "była bez precedensu". - Byliśmy na froncie, jeśli chodzi o pomoc, w tym pomoc wojskową dla Ukrainy po to, by odeprzeć rosyjskiego agresora i nałożyć znaczące sankcje na Rosję - wymieniał.

Andrzej DudaSzczyt dla Demokracji 2023

Prezydent zwrócił uwagę, że od początku inwazji Polska przyjęła więcej uchodźców z Ukrainy niż jakikolwiek kraj w Europie. - I nie w obozach dla uchodźców, ale przyjęliśmy ich w naszych domach. Dziś Polska gości ponad 3,5 miliona Ukraińców. Zgodnie z danymi OBWE widzimy, że w zeszłym roku Polska wydała ponad 9 miliardów dolarów, 1,5 procenta naszego PKB na pomoc humanitarną dla Ukrainy - mówił Duda. Zauważył, że działamy również jako hub logistyczny dla przekazywania pomocy do innych krajów i z innych krajów.

- Polska dalej będzie wspierać Ukrainę, by zatrzymać ten imperializm rosyjski. Również będziemy kontynuować nasze wsparcie dla demokratycznej Białorusi - zadeklarował prezydent. - Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama w sobie w tej walce, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej - zaznaczał Duda.

>> "Jedyny sposób na pokój". Eksperci analizują, jak długo potrwa wojna

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Szczyt dla Demokracji 2023

Pozostałe wiadomości