Polska

"Rozmowa w cztery oczy". Szczerski o szczegółach wizyty prezydenta w USA

Polska

Szczerski: w Waszyngtonie rozmowa w cztery oczy Duda-Trumptvn24
wideo 2/35

Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Białym Domu będzie rozmawiał nie tylko z prezydentem USA Donaldem Trumpem w cztery oczy - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w spotkaniu uczestniczyć będą też między innymi wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

We wtorek prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą oficjalną wizytę w Białym Domu.

Szczerski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że "we wtorek odbędzie się szczyt polsko-amerykański, spotkanie prezydentów: Polski i USA w Białym Domu".

Kilka punktów wizyty

Jak dodał, wizyta w Stanach Zjednoczonych będzie miała kilka punktów, w tym między innymi odbędzie się rozmowa w "cztery oczy" prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem.

Po tej rozmowie - jak poinformował Szczerski - odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA. Jak zaznaczył, w spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyć będą też między innymi wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

- Będzie to więc bardzo duża delegacja amerykańska na najwyższym szczeblu, nie tylko prezydent, ale i wiceprezydent USA będzie rozmówcą prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu - dodał Szczerski.

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Fundamentalne tematy"

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami grupy parlamentarnej ds. Polski, czyli Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery.

Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

Autor: mm//now / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości