TVN24 | Polska

Pacjenci czekają na szczepionki przeciw grypie. Ministerstwo podaje, ile ich sprowadzono

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypę
Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypęTVN24
wideo 2/8
TVN24Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypę

Do Polski trafiło już 972 tysiące szczepionek przeciwko grypie - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że resort zdrowia wydał dodatkowo zgodę na sprowadzenie 2,8 miliona szczepionek w ramach importu docelowego.

Resort twierdzi, że na rynku są szczepionki przeciwko grypie, ale apteki i pacjenci zgłaszają kłopoty z ich dostępnością. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekonuje, że dostawy są stopniowo realizowane.

Resort zdrowia: 972 tysiące szczepionek już w Polsce

Do końca września do Polski trafiły 972 tysiące opakowań szczepionek przeciw grypie - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Obrót szczepionkami odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do dostawców szczepionek i potwierdzono dostawy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - w październiku 649 tysięcy. Są to tylko ilości szczepionek dopuszczone do obrotu na terenie Polski oraz potwierdzone u producentów - przekazał Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zaznaczył, że "dodatkowo Ministerstwo Zdrowia udziela zgody na sprowadzenie szczepionek w ramach importu docelowego". - Aktualnie wydaliśmy zgody na ponad 2,8 miliona dawek szczepionek - poinformował.

Przekazał też, że dodatkową ilość na rynku stanowią szczepionki zakupione przez Agencję Rezerw Materiałowych. Za te zakupy - zaznaczył - odpowiada ARM, a nie ministerstwo.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 miliona. (Przypomnijmy: na niemal 38 milionów Polaków.)

"Na rynek trafiła niewielka liczba dostaw, która właściwie już się rozeszła"
"Na rynek trafiła niewielka liczba dostaw, która właściwie już się rozeszła"TVN24

Miała być szersza refundacja szczepionki przeciwko grypie

W tym roku pacjenci mają obiecaną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki miały być dla seniorów powyżej 75 lat (na razie jednak, nie są dostępne - red.). Na 50-procentową refundację miały liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane miały być dostępne w formie donosowej, dla pozostałych miały być szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również miały móc skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

Ministerstwo Zdrowia obiecało zabezpieczenie dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej (między innymi: lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych i diagnostów) oraz farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Ile procent Polaków szczepi się na grypę?

Konkret24 przeanalizował w lipcu dane Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dotyczące szczepienia przeciwko grypie w ostatnich latach, kiedy nie było pandemii. Wynika z nich, że w sezonie 2019/2020 na grypę zaszczepiło się 4,11 procent Polaków. Teraz, po zachętach ekspertów i władz, chciałoby się szczepić więcej osób.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24 >>>

W ostatnich latach najmniej dawek szczepionek przeciw grypie sprzedano na polskim rynku w sezonie 2016/2017 - 1,25 miliona. Na szczepienia zdecydowało się wtedy 3,26 procent Polaków. Od tego czasu popularność szczepień na grypę powoli rosła. Z powodu koronawirusowej pandemii drastycznie wzrosła.

Ile osób w Polsce szczepi się na grypę?Konkret 24

Autor:ads//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości