TVN24 | Polska

Przyjąłeś trzecią dawkę za granicą? Będziesz mógł to zgłosić w dowolnym punkcie szczepień w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP, gov.pl
Minister zdrowia: niedecydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie i wobec swoich najbliższych
Minister zdrowia: niedecydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie i wobec swoich najbliższychTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia: niedecydowanie się na szczepienie jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie i wobec swoich najbliższych

Szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą przyjęte za granicą będzie można wpisać od 22 grudnia do krajowego systemu. Będzie można to zrobić w dowolnym punkcie szczepień - przekazał minister zdrowia.

"Od 22 grudnia każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawkę przypominającą, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w Polsce, by szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie" - przekazał minister zdrowia w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Ważne jest, by szczepionka była dopuszczona do obrotu na terytorium Unii Europejskiej" - napisał resort. Na terytorium Unii Europejskiej stosuje się szczepionki produkcji: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Jeśli chodzi o trzecią dawkę, możliwe jest wprowadzenie do krajowego systemu ewidencji tylko szczepienia przeprowadzonego szczepionką zgodną z wykazem szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce, czyli Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Jak podaje minister, "na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19, który będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej 'mObywatel' lub poprosić o wydrukowanie w czasie wizyty w punkcie szczepień lub w placówce POZ".

Możliwość wprowadzenia swojego szczepienia do systemu będą miały zarówno osoby, które uzyskały Unijny Certyfikat COVID-19 w innym kraju członkowskim, a także te, które legitymują się dokumentem spoza UE potwierdzającym przyjęcie szczepienia.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Do poniedziałku podano 45 552 262 dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 21 387 771 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 841 341 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi na rządowej stronie do poniedziałku dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 podano łącznie 5 672 394 razy.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP, gov.pl

Pozostałe wiadomości