TVN24 | Polska

Dworczyk: przedłużamy termin zapisów na szczepienia dla personelu medycznego

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Kancelaria premiera zachęca medyków do szczepienia przeciw COVID-19Kancelaria premiera
wideo 2/21
Kancelaria premieraKancelaria premiera zachęca medyków do szczepienia przeciw COVID-19

Do 14 stycznia przedłużony został termin zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie zero, czyli między innymi dla medyków - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Przekazał, że do tej pory na szczepienia zgłosiło się około 400 tysięcy osób z grupy miliona uprawnionych na tym etapie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce w niedzielę. Szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał w Polskim Radiu, że do Polski dotarło około 310 tysięcy dawek szczepionki firm Pfizer i BioNTech z czego, jak dodał, pierwsze 10 tysięcy jest już w większości wykorzystane. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się kolejnych 300 tysięcy szczepionek.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Dworczyk: zgłosiło się około 400 tysięcy osób

Dworczyk przekazał, że na obecnie przeprowadzane szczepienia tak zwanej grupy zero, w której znajdują się między innymi medycy, zgłosiło się około 400 tysięcy z miliona osób. Podkreślił, że w związku z postulatami lekarzy termin zgłaszania się na szczepienia w tej grupie został przedłużony. Poprzedni, również przedłużany, upłynął 28 grudnia.

- Przedłużamy termin zapisów do 14 stycznia. To jest okres szczególny, w którym się znajdujemy. Część personelu medycznego zwraca uwagę na to, że ani szpitale ani personel medyczny nie funkcjonują w normalnym trybie, dlatego zdecydowaliśmy się na przedłużenie tego terminu. Cały czas można zgłaszać się do szpitali węzłowych, do czego namawiamy wszystkie osoby, które wchodzą do grupy zero - powiedział szef KPRM.

Szef KPRM: nie wpłynie to na termin zapisów w grupie pierwszej

Zapewnił, że przedłużenie zapisów w grupie zero nie wpłynie na termin zapisów w kolejnej grupie. - To nie będzie miało wpływu na szczepienia grupy pierwszej. (...) My będziemy mieli gotowy system na 15 stycznia. Mamy nadzieję, że wtedy rozpoczną się zapisy - powiedział Dworczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy? >>>

Pierwsza zaszczepiona w Polsce na COVID-19 osoba o tym, jak czuje się kilkanaście godzin po zastrzykuTVN24

Kolejność szczepień

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają między innymi seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Narodowy Program SzczepieńPAP

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek szczepionki. Zgodnie z zapowiedziami, każda osoba, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, może leczyć się na COVID-19, podlegać bezpłatnej diagnostyce oraz uzyskać bezpłatne szczepienie.

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości