Premier: mnie i innym premierom nie podoba się, że Pfizer zmniejszy liczbę szczepionek

Autor:
kb/kg
Źródło:
PAP
Premier: nie podoba mi się ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć liczby dostępnych dawek
Premier: nie podoba mi się ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć liczby dostępnych dawekTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: nie podoba mi się ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć liczby dostępnych dawek

W najbliższych tygodniach, miesiącach będzie naprawdę dużo więcej dawek do szczepień, bo to jest jedyne dzisiaj dostępne na świecie remedium na koronawirusa - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie większej liczby dawek szczepionki. - Jednak jesteśmy limitowani dostępnością dawek. Z całą mocą chcę podkreślić, że nie podoba się mi ani innym premierom Unii Europejskiej to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczby dostępnych dawek dla obywateli UE, w tym dla obywateli Polski - zaznaczył.

Premier pytany o to, czy dotychczasowe działania rządu dotyczące wprowadzanych obostrzeń nie stwarzały "zagrożenia, zamieszania i kosztów", odparł, że strategia zaproponowana pod koniec listopada 2020 roku działa lepiej niż w krajach sąsiednich.

Zdaniem szefa rządu decyzja o wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się w noc sylwestrową czy ujednolicenie terminu ferii zimowych dla dzieci pomagają w walce z pandemią.

Przekonywał, że rząd nadal będzie planował obostrzenia i restrykcje w oparciu o wiele parametrów. Morawiecki dodał, że priorytetem jednak jest obecnie program szczepień.

"Jesteśmy limitowani dostępnością dawek"

W ocenie szefa rządu program ten działa dobrze, działa infolinia oraz proces dystrybucji i realizacji szczepień.

- Jednak jesteśmy limitowani dostępnością dawek i tutaj z całą mocą chcę podkreślić, że nie podoba się mi ani innym premierom Unii Europejskiej to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczby dostępnych dawek dla obywateli Unii, w tym dla obywateli Polski - mówił premier.

"W najbliższych tygodniach, miesiącach będzie naprawdę dużo więcej dawek do szczepień"

Morawiecki zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie większej liczby dawek szczepionki i wyraził zadowolenie, że wkrótce do Polski dotrą szczepionki także innych firm.

- W najbliższych tygodniach, miesiącach będzie naprawdę dużo więcej dawek do szczepień, bo to jest jedyne dzisiaj dostępne na świecie, w Europie remedium na koronawirusa - podkreślał premier.

Szef rządu dodał, że to od tempa szczepień będzie zależało zdejmowanie obostrzeń i restrykcji oraz otwarcie gospodarki, ratowanie miejsc pracy "poprzez aktywność gospodarczą, a nie przez setki miliardów złotych przeznaczanych z budżetu państwa".

W piątek firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Autor:kb/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości