TVN24 | Polska

Lekarze z PiS zachęcają medyków do szczepień

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Latos do medyków: dajmy dobry przykład tego, że warto się szczepić
Latos do medyków: dajmy dobry przykład tego, że warto się szczepićTVN24
wideo 2/22
TVN24Latos do medyków: dajmy dobry przykład tego, że warto się szczepić

Tomasz Latos i Bolesław Piecha, posłowie PiS, którzy są lekarzami, zaapelowali we wtorek do personelu medycznego o to, aby dać dobry przykład innym i zaszczepić się przeciw koronawirusowi. - Koledzy, koleżanki szczepmy się - wezwali.

Poseł PiS Tomasz Latos zaznaczył na konferencji prasowej, że wkrótce do Polski ma dotrzeć pierwsza partia szczepionek przeciw koronawirusowi i zerowy etap szczepień powinien ruszyć zaraz po świętach. Zwrócił jednocześnie uwagę, że grupą "0", która ma być szczepiona, mają być pracownicy ochrony zdrowia.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19. NAJNOWSZE INFORMACJE >>>

- Z tego miejsca wielki apel do naszych kolegów lekarzy, do całego personelu białego: dajmy dobry przykład tego, że warto, trzeba się szczepić, że to jest najlepsza ochrona, najlepsze zabezpieczenie nas wszystkich - mówił Latos.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że masowe szczepienie personelu medycznego "będzie stanowiło zachętę także dla tych wszystkich, którzy dzisiaj deklarują, że nie są pewni, czy będą się szczepić".

Tomasz Latos i Bolesław PiechaTVN24

"To nie jest tylko wyraz odpowiedzialności"

Także poseł Bolesław Piecha wzywał medyków do zaszczepienia się. - To jest nie tylko wyraz odpowiedzialności, ale to jest również odpowiedź na te różnego rodzaju wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej - powiedział. Wskazał jednocześnie, że szczepionki pozwoliły wyeliminować wiele groźnych chorób.

CZYTAJ TAKŻE: "Bardzo łatwy do obalenia argument", jakoby szczepionka powstała zbyt szybko >>>

- Koledzy, koleżanki szczepmy się, nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, ratownicy medyczni i cały personel służby zdrowia. To ważne, żeby ten pierwszy etap szczepień, etap zerowy, był przeprowadzony jak najbardziej sprawnie - podkreślił.

"To jest nie tylko wyraz odpowiedzialności, ale to jest również odpowiedź na te różnego rodzaju wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej"
"To jest nie tylko wyraz odpowiedzialności, ale to jest również odpowiedź na te różnego rodzaju wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej"TVN24

Piecha zwrócił uwagę, że zapewne część osób boi się szczepionki, ale - jak zauważył - eksperci z całego świata, w tym z WHO czy Europejskiej Agencji Leków podkreślają, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. - Nie bójmy się, a na pewno za kilka miesięcy będziemy mogli po prostu spokojnie oddychać bez tych maseczek i bez witania się pięścią zamiast otwartą dłonią - dodał Piecha.

Szczepienia rozpoczną się w Polsce 27 grudnia

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że 26 grudnia ma dotrzeć do Polski pierwsza partia szczepionek - około 10 tysięcy dawek. 27 grudnia rozpoczną się szczepienia, a pierwszą grupę zaszczepionych będą stanowić pracownicy służby zdrowia. Na przełomie grudnia i stycznia - jak informował szef KPRM - ma dotrzeć do Polski kolejne 300 tys. szczepionek, a w kolejnym tygodniu następne 300 tysięcy.

Narodowy Program Szczepień

Rząd w miniony wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu "0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości