"Jedyna droga, byśmy zahamowali epidemię". Kto dostanie szczepionki jako pierwszy?

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Kto dostanie szczepionki jako pierwszy? Waldemar Kraska odpowiadaTVN24
wideo 2/35
TVN24Kto dostanie szczepionki jako pierwszy? Waldemar Kraska odpowiada

W pierwszej kolejności szczepieni przeciw koronawirusowi będą seniorzy, medycy i służby mundurowe. Szczepienie będzie dobrowolne – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Myślę, że ten termin, który wymienił pan premier Morawiecki jest jak najbardziej aktualny. To jest druga część stycznia, 18 stycznia - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Waldemar Kraska, pytany o to, kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka przeciwko COVID-19.

- Firma, u której zamówiliśmy szczepionkę, Pfizer, już rozpoczyna rejestrację tej szczepionki w agencji leków w USA. Później musi jeszcze nastąpić rejestracja w podobnej agencji w Europie - przekazał wiceminister zdrowia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kto dostanie szczepionkę jako pierwszy?

Jak poinformował, "szczepionki, które do nas dotrą, będą najpierw skierowane do osób z grup ryzyka". - Chcemy w pierwszej kolejności wyszczepić osoby powyżej 65. roku życia, które, jak wiemy, dość ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem i najczęściej trafiają do szpitali. W tej grupie jest też najwięcej zgonów - wskazał Kraska. Pozostałe grupy osób, które mają być priorytetowo szczepione, to pracownicy ochrony zdrowia i służby mundurowe.

"Jedyna droga, abyśmy zahamowali epidemię"

- Chcemy, aby szczepienie było dobrowolne, na pewno nie będzie przymusu - zapewnił Kraska.

Stwierdził, że jeśli akcja informacyjna o szczepieniach będzie dobrze przeprowadzona, a szczepionka skuteczna i bezpieczna, to wielu Polaków zechce się zaszczepić. - Szczepienie to jedyna droga, abyśmy zahamowali epidemię i wrócili do normalności, do której wszyscy tęsknią - dodał wiceminister.

Rzecznik: na pewno szczepionek będzie tyle, by zaszczepić całą populację dorosłych Polaków

Również rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w poniedziałek o szczepionce przeciwko COVID-19.

Przekazał, że jak tylko ministerstwo będzie mieć pewność, kiedy szczepionka może być udostępniona, przeprowadzi wówczas szeroką akcję informacyjną o możliwości i kolejności szczepień. - Na razie nikt nie musi się na nic zapisywać. W dłuższej perspektywie kilku miesięcy planujemy zaszczepić całą populację dorosłych Polaków. Ale to jest akcja dobrowolna, nie będzie tu żadnego obowiązku. Na pewno tych szczepionek będzie tyle, żeby całą populację dorosłych Polaków zaszczepić - zapewnił Andrusiewicz.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: