TVN24 | Polska

Szczepienia dzieci poniżej 12 lat. Wiceminister zdrowia o realnym terminie

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionkiRadio Zet
wideo 2/4
Radio ZetMinister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki

Realnie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia – powiedziała podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister zdrowa Anna Goławska. Tymczasem eksperci amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zdecydowanie poparli zastosowanie szczepionki Pfizera u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (Europejska Agencja Leków – red.) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia – powiedziała wiceminister.

Goławska dodała, że firma Pfizer zadeklarowała pierwszą partię szczepionek w grudniu.

- Dzisiaj dostaliśmy od firmy Pfizer wstępną deklarację, że już w grudniu pierwsza partia szczepionek powinna pojawić się w Polsce. Tak że druga połowa grudnia to jest ten realny termin, kiedy zaczniemy szczepić młodsze dzieci – dodała.

Uczestniczący w spotkaniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zaznaczył jednak, że takiej decyzji jeszcze nie ma.

Obecnie w Polsce szczepienie mogą przyjąć dzieci powyżej 12 lat. Otrzymują dwudawkową szczepionką Comirnaty firmy Pfizer albo szczepionką Spikevax Moderny.

Szczepienia dzieci w USA

Tymczasem eksperci amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zdecydowanie poparli zastosowanie szczepionki Pfizera u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

"Panel ekspertów FDA zaakceptował dane firmy Pfizer wskazujące, że szczepionka jest bezpieczna i 90,7% skuteczna w zapobieganiu COVID-19 w tej grupie wiekowej" - napisał na Twitterze doktor Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości