TVN24 | Polska

EMA: trzecia dawka szczepionki na koronawirusa Moderny może być podana osobom w wieku od 18 lat

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że u osób w wieku 18 lat i starszych można rozważyć podanie dawki przypominającej szczepionki na koronawirusa Spikevax firmy Moderna. Składa się z połowy dawki stosowanej w schemacie szczepienia podstawowego.

EMA poinformowała, że trzecia dawka Spikevax podana 6 do 8 miesięcy po drugiej dawce doprowadziła do wzrostu poziomu przeciwciał u osób dorosłych, u których ten poziom słabł. Dawka przypominająca składa się z połowy dawki stosowanej w schemacie szczepienia podstawowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dawka przypominająca szczepionki na koronawirusa

"Aktualne dane wskazują, że schemat działań niepożądanych po podaniu dawki przypominającej jest podobny do tego, który występuje po drugiej dawce" - podała Agencja.

"Ryzyko stanów zapalnych serca lub innych bardzo rzadkich skutków ubocznych po podaniu dawki przypominającej jest dokładnie monitorowane. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, EMA będzie nadal analizować wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku Spikevax" - dodano.

EMA: dawkę przypominającą można podać 6 miesięcy po podaniu drugiej dawki

Na szczeblu krajowym organy zdrowia publicznego mogą wydawać oficjalne zalecenia dotyczące stosowania dawek przypominających, biorąc pod uwagę lokalną sytuację epidemiczną, a także dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa dawki przypominającej.

Na początku tego miesiąca EMA stwierdziła, że dawkę przypominającą szczepionki firmy BioNTech/Pfizer można rozważyć co najmniej sześć miesięcy po podaniu drugiej dawki u osób w wieku 18 lat i starszych. Ponadto zaleciła podanie dodatkowej dawki leku Comirnaty i Spikevax osobom z poważnie osłabionym układem odpornościowym, co najmniej 28 dni po drugiej dawce.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości