TVN24 | Polska

Dera: najważniejsza rzecz jest taka, że w Polsce nie brakuje szczepionek i program szczepień jest realizowany

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
TVN24, PAP
Dera: w Polsce nie brakuje szczepionek i program szczepień jest realizowany
Dera: w Polsce nie brakuje szczepionek i program szczepień jest realizowany
wideo 2/21
Dera: w Polsce nie brakuje szczepionek i program szczepień jest realizowany

Realizujemy zamówienia szczepionek przeciwko COVID-19 i jeżeli one są mniejsze, to w tym momencie to jest kwestia przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy negocjowali te umowy – powiedział w "Kropce nad i" prezydencki minister Andrzej Dera. Jego zdaniem, "w tej chwili mamy naprawdę dobre wyniki, jeżeli chodzi o szczepienia naszych obywateli".

Prezydencki minister pytany był w "Kropce nad i", czy Andrzej Duda będzie rozmawiał z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem na temat szczepionek. Stany Zjednoczone zobowiązały się przekazać niewykorzystane szczepionki AstraZeneki Meksykowi (2,5 mln dawek) i Kanadzie (1,5 mln).

- Zapadła decyzja, że będziemy w tym systemie zamówień unijnych funkcjonować solidarnie – powiedział Andrzej Dera. Na uwagę, że Andrzej Duda rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o możliwości zakupu chińskiej szczepionki, Andrzej Dera odparł, że "wszyscy od początku szukali różnych źródeł dojścia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Zapadła decyzja na poziomie Unii Europejskiej, że wspólnie wszystkie kraje Unii Europejskiej będą zamawiać dla wszystkich krajów i jesteśmy w tej grupie. Realizujemy te zamówienia i jeżeli one są mniejsze, to w tym momencie to jest kwestia przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy negocjowali te umowy – mówił prezydencki minister. - W tej chwili one [dostawy – red.] są realizowane, może z opóźnieniem, ale są realizowane – dodał.

- Najważniejsza rzecz jest taka, że w Polsce nie brakuje szczepionek i program szczepień jest realizowany. W tej chwili mamy naprawdę dobre wyniki, jeżeli chodzi o szczepienia naszych obywateli – ocenił.

Dera pytany, kiedy prezydent się zaszczepi, odpowiedział, że "cierpliwie czeka w kolejce, kiedy przyjdzie na niego pora".

CZYTAJ NA KONKRET24: Polska w ogonie Unii Europejskiej pod względem dziennie wykorzystywanych dawek szczepionki >>>

Szczepienia w Polsce

Akcja szczepień w Polsce ruszyła 27 grudnia zeszłego roku. Do środowego przedpołudnia podano w Polsce 5 193 835 dawek szczepionek. Pierwszą dawkę podano 3 385 827 razy, drugą – 1 808 008 razy.

CZYTAJ TAKŻE: O ile mniej dawek szczepionki na COVID-19 dostała na razie Polska? Policzyliśmy

Autor:js//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości