Od kiedy szczepienia nastolatków preparatem Moderny? Doktor Cessak wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
Radio ZET
Cessak: Moderna rozpoczyna badania kliniczne nad szczepionką od szóstego miesiąca życia
wideo 2/35
Cessak: Moderna rozpoczyna badania kliniczne nad szczepionką od szóstego miesiąca życia

W drugiej połowie lipca lub nawet wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) powinna zatwierdzić wniosek firmy Moderna w sprawie szczepienia nastolatków jej preparatem - powiedział doktor Grzegorz Cessak, prezes urzędu rejestracji produktów leczniczych. Producent chce, by jego szczepionka przeciwko COVID-19 mogła być podawana osobom w wieku 12-18 lat.

Firma Moderna złożyła wniosek o zatwierdzenie produkowanej przez nią szczepionki przeciwko COVID-19 dla nastolatków w wieku 12-18 lat. Musi się na to zgodzić Europejska Agencja Leków (EMA). Jak dotąd osoby z tej grupy wiekowej są szczepione wyłącznie preparatem produkcji Pfizera i BioNTechu.

Cessak: latem nastolatkowie będą mogli być szczepieni również Moderną

Doktor Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i przedstawiciel Polski w radzie zarządzającej EMA był w środę gościem Radia ZET. Odpowiadał między innymi na pytania, od kiedy w Polsce będzie można szczepić nastolatków preparatem Moderny przeciwko COVID-19. - Polscy nastolatkowie będą mogli być szczepieni Moderną już latem - zapowiedział.

Sprecyzował, że "w drugiej połowie lipca, a może nawet wcześniej, Europejska Agencja Leków powinna zatwierdzić wniosek firmy Moderna".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szczepionka firmy Moderna przeciwko COVID-19Oliver Berg/DPA/PAP

Cessak mówił też o szczepionce firm Pfizer i BioNTech, która jest badana pod kątem szczepienia dzieci od 6. miesiąca do 12. roku życia. - Niewykluczone, że będą potrzebne kolejne badania. Zatem dopiero we wrześniu będzie wiadomo, czy akceptacja EMA będzie jeszcze w tym roku, czy też to się przedłuży - powiedział.

Autor:ads//now

Źródło: Radio ZET

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Berg/DPA/PAP

Tagi:
Raporty: