TVN24 | Polska

Kuczmierowski: każda dostarczona partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Ministerstwo Zdrowia: nie ma informacji o żadnych fałszywych szczepionkach na rynku polskim
Ministerstwo Zdrowia: nie ma informacji o żadnych fałszywych szczepionkach na rynku polskimTVN24
wideo 2/21
TVN24Ministerstwo Zdrowia: nie ma informacji o żadnych fałszywych szczepionkach na rynku polskim

Próbki z każdej dostarczonej partii szczepionek przeciw COVID-19 są przez nas kierowane do badania – przekazał w środę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Zapewnił, że każda partia dostarczanych do magazynów RARS preparatów jest pełnowartościowa i przechodzi kontrolę jakościową. 

Komentując doniesienia amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", że w Meksyku i Polsce zidentyfikowano przypadki sfałszowanych szczepionek przeciw COVID-19, Michał Kuczmierowski podkreślił w komunikacie, iż "każda dostarczona przez producenta do magazynu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana zarówno pod względem jakości, jak i pod kątem zachowania odpowiedniej temperatury przez cały okres transportu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Próbki z każdej dostarczonej partii preparatu są przez nas kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH" - zaznaczył.

Prezes RARS podkreślił też, że "dystrybucja szczepionek przez RARS odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów przewidzianych dla tego typu produktów - zachowany jest w zależności od potrzeby zarówno tzw. mroźny, jak i zimny łańcuch dostaw oraz szereg innych wymogów Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych". Dodał, że spełnione są również wytyczne producenta a parametry szczepionek monitorowane są na poszczególnych etapach dystrybucji.

Kuczmierowski zarekomendował, by szczepić się wyłącznie w autoryzowanych punktach szczepień, które otrzymują szczepionki za pośrednictwem RARS. To - zaznaczył - "w obliczu wyżej opisanych procedur, gwarantuje przyjęcie oryginalnego, pełnowartościowego preparatu".

Minister zdrowia uspokaja

Wcześniej w środę do tego tematu odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski. - Według nas ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje - oświadczył podczas konferencji prasowej.

- Tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień i tutaj cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalny się nie pojawi - zaznaczył minister.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że do tej pory resort nie zaobserwował "żadnych fałszywych szczepionek trafiających na rynek polski".  

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości