TVN24 | Polska

Czy Polska zaakceptuje rosyjską szczepionkę Sputnik? Premier odpowiada

TVN24 | Polska

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii
Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemiiTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier: każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek, to miesiąc bliżej pozbycia się epidemii

Wszystkie szczepionki, które zaakceptuje Europejska Agencja Leków zostaną uznane przez Polskę - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, zapytany, czy polski rząd rozważa wydanie zgody na szczepienia rosyjskim preparatem Sputnik. - Może się tak zdarzyć, że praktycznie cała Europa uzna wzajemne certyfikaty i Polska nie może zostać jedyna na tym polu - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki pytany był na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, o to czy Polska będzie uznawać szczepionkę Sputnik w ramach certyfikatów covidowych oraz jak to będzie wyglądało w przypadku Słowaków zaszczepionych tą szczepionką, którzy chcieliby przyjechać do Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Morawiecki: Polska stosuje zadadę akceptacji szczepionek uznanych przez EMA

- W Polsce teraz rozpoczyna się ta dyskusja, która jest już bardziej zaawansowana właściwie w większości krajów europejskich, dotycząca certyfikacji i wzajemnej certyfikacji szczepień - powiedział szef polskiego rządu. Zwrócił uwagę, że wiele krajów w Europie stosuje coś w rodzaju wzajemnie uznawanych certyfikatów, "które umożliwiają przemieszczanie się z kraju do kraju bez konieczności poddawania się kwarantannie bądź wykonywania testów".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna"

- I my tę dyskusję społeczną chcemy także przeprowadzić w krótkim czasie, ponieważ może się tak zdarzyć, że praktycznie cała Europa uzna wzajemne certyfikaty i Polska nie może też zostać jedyna na tym polu, i nie chce zostać jedyna - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepionki, to Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków. - Więc te szczepionki, które tam zostały uznane, i stosowane są w Polsce, będą uznawane. To są głównie szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer BioNTech i Moderna. I wszelkie te, które są lub zostaną zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków - powiedział premier.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości