TVN24 | Polska

"Oczywiście szczepienia to ich wybór. Decyzja wydaje się jednak logiczna i jasna"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Za tydzień pierwsze szczepienia nauczyciel
Za tydzień pierwsze szczepienia nauczycielTVN24
wideo 2/21
TVN24Za tydzień pierwsze szczepienia nauczyciel

Po pierwszym dniu rejestracji 100 tysięcy nauczycieli zgłosiło swoją chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Spodziewane są kolejne dostawy preparatu firmy AstraZeneca, który ma być im podawany. - Szczepienie nim nauczycieli jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne - zapewniał wirusolog profesor Włodzimierz Gut.

W poniedziałek ruszyła rejestracja nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo mają ci, którzy pracują stacjonarnie, uczą w klasach 1-3 szkół podstawowych. W poniedziałek po południu resort edukacji poinformował, że na szczepienie zgłosiło się 100 tysięcy nauczycieli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szczepienia mają się rozpocząć w piątek. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił, że akcja powinna przebiec bez zakłóceń. Do Polski trafiło 125 tysięcy szczepionek firmy AstraZeneca - preparatu, który ma być podawany nauczycielom. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych 140 tysięcy, a za tydzień około 350 tysięcy.

Czytaj więcej o szczepionce firmy AstraZeneca >>>

Nauczyciel w klasieShutterstock

Wirusolog: nieuprawnione jest twierdzenie, że szczepionka firmy AstraZeneca jest mniej skuteczna

Wirusolog profesor Włodzimierz Gut mówił o szczepionkach firmy AstraZeneca i ich przeznaczeniu dla nauczycieli. Podkreślił, że to produkt równoważny innym zarejestrowanym już w Europie.

- Nieuprawnione jest twierdzenie, że ta szczepionka jest mniej skuteczna. Ten wątek pojawia się tylko dlatego, że nie udało się do tej pory zgromadzić bardzo licznych danych o ochronie, którą ona daje u osób powyżej 60. roku życia. Dlatego właśnie będzie - na razie - wykorzystywana w przedziale wiekowym 18-60 - mówił profesor.

Ekspert dodał, że szczepionka AstraZeneca to produkt zabezpieczający na poziomie szczepionek na grypę. - A najpewniej nawet wyższej. Szczepionki na grypę kwestionowane nie są - powiedział.

- Szczepienie nim nauczycieli i innych osób poniżej 60. roku życia jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne. Ten zastrzyk, a w zasadzie dwa, zabezpiecza przed chorobą, a co najważniejsze - przed ciężkim przebiegiem. Gdy ktoś mówi, że nie ma różnicy, jeżeli coś nie daje 100 procent pewności - to leczy jedynie swoje lęki. Różnica pomiędzy zachorowaniem lekkim - nawet jak takie się zdarzy - a zgonem jest zasadnicza - podkreślił wirusolog.

"Szczepienia to ich wybór. Decyzja wydaje się jednak logiczna i jasna

W ocenie profesora Guta szczepienie nauczycieli jest ważne między innymi ze względu na brak możliwości zaszczepienia uczniów.

- Wiemy już, że nie ma obecnie szczepionki dla dzieci i młodzieży. Dlatego nauczyciele cały czas będą się stykali z osobami potencjalnie zakażonymi. Oczywiście szczepienia to ich wybór. Decyzja wydaje się jednak logiczna i jasna - ocenił profesor Gut.

Autor:ads//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości