TVN24 | Polska

Od poniedziałku możliwe szczepienia kolejnej grupy nastolatków

TVN24 | Polska

Autor:
mart/dap
Źródło:
TVN24
Szczepienia nastolatków potwierdzone w rozporządzeniu. Rejestracja od poniedziałku
Szczepienia nastolatków potwierdzone w rozporządzeniu. Rejestracja od poniedziałkuTVN24
wideo 2/21
TVN24Szczepienia nastolatków potwierdzone w rozporządzeniu. Rejestracja od poniedziałku

W rozporządzeniu opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw dopuszczono szczepienia nastolatków od 12. roku życia. Europejska Agencja Leków wcześniej wyraziła zgodę, by preparatem firmy Pfizer szczepić także tę grupę wiekową.

Szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat będą możliwe od 7 czerwca. Obecnie w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się osoby od 16 lat.

Rozporządzenie dotyczące obostrzeń

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zielone światło dla szczepień nastolatków

Tydzień temu szczepionki firmy Pfizer do stosowania w tej grupie wiekowej dopuściła Europejska Agencja Leków (EMA), po przeanalizowaniu badania przeprowadzonego na dwóch tysiącach nastolatków. - Dane wykazały, że odpowiedź immunologiczna w tej grupie wiekowej jest podobna lub nawet lepsza niż ta, którą obserwujemy u młodych dorosłych i, co ważne, żadne z zaszczepionych dzieci w tej grupie nie zachorowało na COVID-19. Podczas gdy w grupie kontrolnej było 16 przypadków po dwóch dawkach placebo - zwracał uwagę Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków.

Kilka dni temu w Polsce zielone światło dla szczepionki w tej grupie wiekowej dała działająca przy premierze Rada Medyczna. - Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych - mówił pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie osób w wieku od 12 do 15 lat
Dworczyk: od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie osób w wieku od 12 do 15 latTVN24

Szczepienia również w szkołach

Po wakacjach szczepienia będą prowadzone także w szkołach. - Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To znów dyrektorzy szkół będą decydować, czy chcą by na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień - wyjaśniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek: w czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną w szkołach
Czarnek: w czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną w szkołach

Dzieci - podobnie jak dorośli - przyjmują dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej trzech tygodni. 7 czerwca zostaną wystawione e-skierowania, które umożliwią zapisanie się. Będzie to możliwe przez infolinię, SMS, za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczepienia nie są obowiązkowe i zgodzić się na nie musi rodzic.

Autor:mart/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości