TVN24 | Polska

Co ze szczepionką, która może się zmarnować? Dworczyk zapowiada zmiany w rozporządzeniu

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dworczyk: zostanie zmienione rozporządzenie, dzięki któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej dorosłej osoby
Dworczyk: zostanie zmienione rozporządzenie, dzięki któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej dorosłej osobyTVN24
wideo 2/21
dworzyk

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował w Lubinie, że we wtorek zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki któremu, kiedy istnieje ryzyko zmarnowanie szczepionki, będzie można ją wykorzystać. Dodał, że taką szczepionkę będzie można podać każdej osobie dorosłej.

- Jutro zostanie zmienione rozporządzenie, dzięki któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowanie szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 roku życia – powiedział w poniedziałek w Lubinie minister Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim w centrali KGHM Polska Miedź.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości, jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów – dodał minister.

Podkreślił, że realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd przyspiesza z jednej strony zapisy na konkretne terminy szczepień, a z drugiej strony zmienia system tak, żeby elastycznie dostosowywał się do aktualnej sytuacji, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić.

"Od 10 maja będziemy w stanie przyśpieszyć z procesem rejestracji"

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, tempo szczepień będzie dostosowane do dostaw szczepionek. - Pod to musimy podporządkować cały system rejestracji, ponieważ skutecznie zakończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską w sprawie pozyskania dodatkowych milionów dawek Pfizera. To przyspieszy ten termin o tydzień – wyjaśnił.

Dodał, że presja na dostawców okazuje się bardzo skuteczna i nowe umowy z dostawcami też zabezpieczają interesy polskich obywateli. - Właśnie dlatego od 10 maja będziemy w stanie przyspieszyć z procesem rejestracji – zapowiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, program szczepień ma być przełomowy w walce z epidemią.

"Harmonogram ze wszystkimi szczegółami zostanie zaprezentowany jutro"

Szef kancelarii premiera przypomniał, że potrzebna jest w tej kwestii elastyczność, co wynika z niepewności terminów dostaw. Dodał, że od 10 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą mogły się rejestrować na konkretne terminy szczepień.

- Nie uruchomimy tych zapisów dla wszystkich roczników jednego dnia, będziemy w kolejnych dniach otwierać zapisy dla kolejnych roczników. I ten harmonogram ze wszystkimi szczegółami zostanie zaprezentowany jutro – poinformował.

Premier: chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie
Premier: chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienieTVN24

Kiedy luzowanie restrykcji?

Podczas konferencji prasowej szef rządu został zapytany o to, do jakich przedpandemicznych zwyczajów będą mogły bezpiecznie wrócić osoby, które zostały już zaszczepione oraz kiedy może to nastąpić. - Wraz z rosnącą liczbą osób zaszczepionych będzie można zwiększać swobody gospodarcze i poluzowywać różne restrykcje społeczne dotyczące między innymi zgromadzeń, spotkań czy koncertów, które wdrożone zostały już jakiś czas temu – odpowiedział Morawiecki.

Podkreślił, że od tego, ile osób zostanie zaszczepionych i jak szybko, zależy tempo powrotu do normalności. - Jestem przekonany, że odpowiedzialność Polaków będzie pełna i dzięki temu będziemy mogli, jako jedni z pierwszych państw europejskich, powrócić do normalności – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAKIE RESTRYKCJE OBOWIĄZUJĄ?

Premier przypomniał, że łącznie pierwszą i drugą dawką do tej pory zaszczepionych zostało około 2,5 miliona osób, ale - jak wskazał - już pierwsza dawka, zdaniem epidemiologów, znacząco chroni przed bardzo ciężkim i tragicznym przebiegiem choroby. - A więc warto, naprawdę warto przełamać w sobie jakiekolwiek wątpliwości, bo to jedyna i najszybsza droga powrotu do normalności – przekonywał.

Niedzielski: przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli
Niedzielski: przedłużamy o dwa tygodnie (do 3 maja) restrykcje dotyczące hoteli (wypowiedź ze środy)TVN24

Punkty szczepień powszechnych

W poniedziałek pierwsze punkty szczepień powszechnych rozpoczęły działalność. Początkowo, w ramach pilotażu uruchomione zostanie szesnaście placówek, po jednej w każdym województwie.

Docelowo ma być ich 471 w całym kraju. Punkty w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców mają szczepić dziennie 200 osób, a w miejscowościach powyżej 50 tysięcy - co najmniej pół tysiąca.

W Polsce działa około 6500 punktów szczepień. Razem z nowo powstałymi będzie ich prawie 7 tysięcy.

Jak wskazano w rządowych wymogach dotyczących programu punktów szczepień powszechnych, "docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być, co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych: jeden prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany "od podstaw" przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.

Dworczyk: W przyszłym tygodniu ruszy pierwsze 16 punktów pilotażowych szczepień powszechnych. Pierwszy - w Legnicy
Dworczyk: W przyszłym tygodniu ruszy pierwsze 16 punktów pilotażowych szczepień powszechnych. Pierwszy - w Legnicy (wypowiedź z czwartku)TVN24

Nowe punkty powinny być, co do zasady, organizowane poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1-4 osoby. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio minimum 100 szczepień dziennie.

W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny - co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące. Dodatkowo w każdym punkcie rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorządy będą mogły w tym celu korzystać z pomocy wolontariuszy lub wsparcia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, WOT czy innych służb.

Autor:mart//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości