TVN24 | Polska

Od czwartku na szczepienia mogą rejestrować się wszystkie osoby powyżej 60 lat

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Kiedy szczepienia kolejnych grup? Dworczyk: jest wiele zmiennych, które będą miały wpływ. To między innym dostawy szczepionek
Kiedy szczepienia kolejnych grup? Dworczyk: jest wiele zmiennych, które będą miały wpływ. To między innym dostawy szczepionekTVN24
wideo 2/21
TVN24Kiedy szczepienia kolejnych grup? Dworczyk: jest wiele zmiennych, które będą miały wpływ. To między innym dostawy szczepionek

Wszystkie osoby powyżej 60 lat mogą się rejestrować od czwartku na szczepienia przeciw COVID-19. Nadal mogą to też zrobić seniorzy, którzy wcześniej mieli taką możliwość, ale tego nie uczynili.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zapisać się na szczepienie można na cztery sposoby.

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Ostatni sposób to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie – należy wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Uwaga na SMS-y z innych numerów

"Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" – zaznaczono.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości