TVN24 | Polska

Decyzja czy rekomendacja? Dwóch ministrów, dwie konferencje, wątpliwości wokół szczepień

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Wątpliwości wokół zmian terminów podania drugiej dawki i szczepień ozdrowieńców"Fakty po Południu"
wideo 2/24
"Fakty po Południu"Wątpliwości wokół zmian terminów podania drugiej dawki i szczepień ozdrowieńców

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na piątkowej konferencji prasowej, że w sprawie terminu podawania drugiej dawki szczepionki na razie jest rekomendacja Rady Medycznej, ale nie ma wiążącej decyzji. Powiedział, że nie zapadły także decyzje w sprawie ewentualnego szczepienia ozdrowieńców tylko jedną dawką. - Decyzje, które podejmuje minister zdrowia, są oparte na faktach, nie na intuicjach, nie na przeczuciach – oświadczył. Obie wspomniane zmiany w rządowym programie zapowiadał dzień wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, będący jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. szczepień.

Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki – oznajmił w czwartek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień na COVID-19 Michał Dworczyk. Wyjaśniał, że już od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneki będzie podawana po 12 tygodniach, a Pfizera po 42 dniach od pierwszej dawki. Gdy jednak dziennikarze na piątkowej konferencji prasowej zaczęli dopytywać ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o szczegóły tej zmiany, ten odparł, że to jeszcze nie decyzje, tylko rekomendacje.

CZYTAJ RELACJĘ Z CZWARTKOWEJ KONFERENCJI MICHAŁA DWORCZYKA >>>

Dworczyk: chcemy wydłużyć czas między pierwszą, a drugą dawką szczepionki (wypowiedź z czwartku)TVN24

- Na razie nie ma podjętej żadnej decyzji. Jest rekomendacja Rady Medycznej, którą przedstawił wczoraj pan minister Dworczyk - powiedział Niedzielski. - Jeżeli ta decyzja będzie podjęta, to zostanie podjęta z poszanowaniem praw pacjentów, w szczególności osób, które mają już umówione terminy - zapewnił.

PIĄTKOWA KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA >>>

Niedzielski o zmianie terminów podania drugiej dawki: na razie nie ma podjętej żadnej decyzji (wypowiedź z piątku)TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

A co z ozdrowieńcami?

Podobna wątpliwość - czy mamy do czynienia już z decyzją, czy ciągle jeszcze tylko z rekomendacją - zarysowała się także w innej kwestii: szczepień ozdrowieńców. W czwartek minister Michał Dworczyk zapowiedział, że "osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem będą szczepione jedną dawką po sześciu miesiącach od zakażenia". Również w tym przypadku szef KPRM przekazał, że takie są rekomendacje Rady Medycznej, "wynikające z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionką".

Pytany o to w piątek szef resortu zdrowia zastrzegł, że "jeżeli o chodzi o kwestie modelu czy charakteru, w jakim szczepimy, to na razie żadna decyzja nie została podjęta".

- Rada Medyczna rzeczywiście zarekomendowała szczepienie ozdrowieńców jedną dawką, i to w okresie sześciu miesięcy po odnotowaniu dodatniego wyniku. Ta rekomendacja została przeze mnie przedstawiona organom formalnym przy ministrze zdrowia, to jest zespołowi do spraw szczepień. Jednocześnie poprosiłem Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o przebadanie literatury w tym zakresie i badań, które będą pozwalały mi podjąć decyzję – wyjaśnił.

Adam NiedzielskiTVN24

- Tak jak wielokrotnie sygnalizowałem, decyzje, które podejmuje minister zdrowia, są oparte na faktach, nie na intuicjach, nie na przeczuciach, więc weryfikujemy to stanowisko, które przedstawiła Rada Medyczna, i w najbliższym czasie minister zdrowia wyda komunikat w tym zakresie – skwitował Niedzielski.

Lekarze pytają

Na brak spójnego komunikatu w kwestii harmonogramu szczepień skarżą się lekarze.

- Sami nie wiemy, czy ci pacjenci, którzy są dotychczas zapisani do końca marca na drugą dawkę, czy my mamy już ich powiadamiać, że nie będą szczepieni obecnie i ich termin drugiego szczepienia się wydłuży – zastanawiała się w rozmowie z TVN24 lekarz medycyny rodzinnej Violetta Fiedler-Łopusiewicz.

Autor:pp//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości