TVN24 | Polska

Rejestracja na szczepienia dla 18-latków, czyli dla kogo. Wyjaśniamy

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Niedzielski: prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zapowiemy możliwość rejestracji na szczepienia dla osób między 16 a 18 rokiem życia
Niedzielski: prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zapowiemy możliwość rejestracji na szczepienia dla osób między 16 a 18 rokiem życiaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zapowiemy możliwość rejestracji na szczepienia dla osób między 16 a 18 rokiem życia

Skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą jedynie dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Pozostali z tego rocznika muszą poczekać na rekomendację Rady Medycznej i dalsze decyzje.

W niedzielę, 9 maja możliwość zapisania się na szczepienie otrzymają osoby urodzone w latach 2000, 2001, 2002 i 2003, czyli od 18. do 21. roku życia. W związku z rejestracją tej grupy wiekowej Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że "zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia".

Resort przekazał, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. "W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat" – zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Jak podaje PAP, powołując się na informację z ministerstwa, "biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej".

Niedzielski o rejestracji na szczepienia grupy 16-18 lat

O możliwości rejestracji na szczepienia dla osób między 16. a 18. rokiem życia mówił w piątek w programie "Sprawdzam" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Na razie rejestrujemy roczniki, które są starsze, dlatego że realizujemy tempo związane z osobami pełnoletnimi. Ale damy taką możliwość prawdopodobnie także tym osobom, które mieszczą się w granicach wiekowych między 16. a 18. rokiem życia – zapowiedział minister. Jak mówił, ma to nastąpić "w najbliższym czasie". - Mówię tu o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia – sprecyzował.

Ile szczepień wykonano?

W Polsce do 8 maja wykonano łącznie ponad 13,4 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 3 579 910 osób.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości