Dworczyk: w Polsce wykonano 20 milionów szczepień

Autor:
ft//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że w sobotę zrealizowany został rządowy cel wykonania 20 milionów szczepień przeciwko COVID-19 do końca czerwca. "To efekt ciężkiej pracy tysięcy osób zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień" – napisał na Twitterze pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Widniejący w sobotę na rządowej stronie bilans szczepień wskazywał w tym czasie ciągle, że podano nieco ponad 19,5 miliona dawek szczepionek. Dane tam publikowane dotyczyły jednak sobotniego poranka.

"Cel wyznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego zakładał wykonanie 20 mln szczepień przynajmniej jedną dawką do końca czerwca. Ten bilans udało się osiągnąć już dzisiaj! To efekt ciężkiej pracy tysięcy osób zaangażowanych w NPS [Narodowy Program Szczepień – red.]. Wszystkim serdecznie dziękuję" – napisał w sobotę na Twitterze szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak wynika z raportu szczepień, który na stronach rządowych aktualizowany jest każdego dnia o 10.30, do sobotniego przedpołudnia w Polsce wykonano 19 525 032 szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę szczepionki podano blisko 13,5 milionom osób. 6 562 897 osób jest w pełni zaszczepionych (obiema dawkami szczepionek dwudawkowych oraz jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson).

Szczepienia w Polsce

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Autor:ft//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości